Talk icon

Informacje

17-09-2020

Autor: Adam Szewczyk

Święta Hildegarda z Bingen – dziś wspomina ją Kościół Katolicki

Święta Hildegarda

17. września Kościół obchodzi wspomnienie Świętej Hildegardy z Bingen – reformatorki Kościoła, wizjonerki, mistyczki, uzdrowicielki, patronki esperanto, językoznawców i naukowców. Święta Hildegarda to jedna z zaledwie czterech kobiet, które otrzymały tytuł Doktora Kościoła. Benedyktyńska mniszka wyróżnia się na ich tle nie tylko wyjątkową duchowością, ale i ponadczasowym przekazem, z którego dzisiaj coraz liczniej korzystają Polacy. Filary zdrowia Świętej Hildegardy to dzisiaj najlepszy drogowskaz, a skuteczność jej wskazówek sprawia, że kto raz spróbuje wdrożyć je w życie, już nie chce z nich rezygnować.

Kim była święta Hildegarda z Bingen?

Urodziła się 16 września 1098 roku, zmarła 17 września 1179 roku i to właśnie w rocznicę śmierci wspominamy jedną z ciekawszych osobowości, które na kartach historii Kościoła katolickiego zapisały się w wyjątkowy sposób. Od wczesnych lat dzieciństwa mała Hildegarda wyróżniała się na tle innych, bo już od trzeciego roku życia miewała wizje. W wieku ośmiu lat została poświęcona Kościołowi, trafiając do konwentu benedyktynek. Dzięki otwartości umysłu i łatwości w pozyskiwaniu wiedzy, szybko zdobyła uznanie władz kościelnych, po śmierci swojej mentorki została przeoryszą. Po niedługim czasie zadbała o przeniesieniu klasztoru, potem zbudowała nowy.

Święta Hildegarda dbała o niezależność, począwszy od przeniesienia klasztoru, aż po wyrażania swojego zdania w zakresie poczynań ówczesnej władzy czy osób jej nieprzychylnych. Jednak jej wiedza, doświadczenie i bogata osobowość prowadziły do tego, że mimo często niepopularnych opinii, zyskiwała sobie szacunek i uznanie.

Jednym z licznych dokonań Świętej, które przyniosły jej popularność było zamiłowanie do muzyki. Mniszka twierdziła bowiem, że muzyka to wspomnienie raju i powinna być nieodłączną, nie mniej ważną niż modlitwa częścią liturgii.swieta hildegarda

Święta Hildegarda i przyroda

To, co przyniosło jej niewątpliwie największą sławę i czym stale zachwyca i przyciąga grono naśladowców to doskonała znajomość przyrody i jej potencjału w zakresie dbania o zdrowie. Święta bazowała na żywiołach, sprawdzając ich wpływ na stan ciała i duszy, w efekcie stworzyła sześć filarów zdrowia, które kompleksowo opisują jak uzyskać w życiu harmonię. O Świętej Hildegardzie mówi się, że to “święta od orkiszu”, bowiem to zboże jest podstawą zalecanej przez nią diety. Dzisiaj orkisz bez wątpienia jest powszechnie znany z cennych dla organizmu właściwości. Niestety w Polsce wciąż nie jest zbożem popularnym wśród rolników, a to za sprawą niskiej plenności.

Mniszka z Bingen oprócz zamiłowania do orkiszu, ceniła sobie szereg roślin i ziół, które mają dobroczynny wpływ na organizm, pomagając zwalczać liczne dolegliwości, od alergii, przez przeziębienie i grypę, aż po poważne powikłania zdrowotne. Bez wątpienia niezwykła znajomość przyrody, ale też ponadczasowość jej wskazówek pochodzi od Ducha Świętego i głębokiej, pełnej zaufania wiary.

Święta Hildegarda sporo uwagi poświęciła również roli oczyszczania organizmu, zarówno w sferze cielesnej, jak i duchowej, proponując post jako najlepszy sposób. Post w ujęciu Świętej to praktyka religijna mająca na celu odnalezienie duchowej równowagi, ale też równowagi cielesnej, m.in. za sprawą orkiszu, który wśród licznych zalet potrafi odżywić organizm, pomaga w oczyszczania, nie powodując uczucia dyskomfortu spowodowanego głodem.

Czytaj także: Humanitarne traktowanie zwierząt. Fałszywa retoryka z cierpieniem ludzkim w tle

Dzisiaj możemy korzystać ze wskazówek Świętej Hildegardy i jak się okazuje, korzystamy coraz chętniej, coraz liczniej, a jej naśladowcy wprowadzają jej zalecenia w życie kompleksowo, często na zawsze rezygnując z innych rodzajów mąki niż orkisz lub powszechnie znanych ziół, zamieniając je na bertram, galgant czy mieszankę z pelargonią. Coraz większe grono sympatyków i naśladowców Świętej Hildegardy zwraca się też do Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Św. Hildegardy z prośbą o wskazówki na temat korzystania z dziedzictwa mniszki. “Jesteśmy dumni, że nasza wieloletnia już praca nie idzie na marne, a Polacy coraz chętniej poznają mniszkę z Bingen i pragną ją naśladować. Mnóstwo osób poszukuje rzetelnego źródła wiedzy na temat Świętej, jak i produktów, które są wysokiej jakości i przez to możliwie zbliżone są do tych dostępnych w czasach życia mniszki. To, co najczęściej zachwyca Polaków, to uniwersalność wskazówek i przekonanie, że ciało i dusza się uzupełniają i od kondycji jednej sfery, zależy druga. Dzisiaj mówią o tym psycholodzy, dietetycy, trenerzy, Święta Hildegarda wiedziała to już w średniowieczu” - mówi Jolanta Zajdel, prezes Polskiego Towarzystwa Przyjaciół Świętej Hildegardy, które zajmuje się szerzeniem dziedzictwa mniszki.

Dziś święta Hildegarda wspominana jest przez Kościół

17 września to dobry dzień, aby poprosić Świętą Hildegardę o wstawiennictwo, o potrzebne łaski i mądrość w codziennym życiu. Święta może być dzisiaj wzorem w wielu aspektach i dla wielu osób - dla kobiet, dietetyków, lekarzy, ale też dla wszystkich, którzy poszukują silnych wzorców w zakresie dbania o duszę i umacnianie swojej wiary. Prawdopodobnie Święta Hildegarda jest jedną z nielicznych osób, które mogą pochwalić się tak bogatym dorobkiem i spuścizną.

Materiały prasowe/fot. wikimedia

swiatrolnika.info 2023