O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Światrolnika.tv

23-08-2016

Autor: Ewa Zajączkowska-Hernik

XVII Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku

XVII Ogólnopolskie Targi Papryki w Przytyku

Co roku w ramach dożynek w gminie Przytyk (woj. mazowieckie) organizowane są Ogólnopolskie Targi Papryki. Tradycja tego wydarzenia trwa już 17 lat, natomiast sama produkcja papryki w tym rejonie została zapoczątkowana przez Antoniego Kwietniewskiego, który podpatrzywszy niemiecką produkcję, rozpoczął uprawę papryki właśnie w Przytyku.

 

Nie bez powodu gmina Przytyk wraz z sąsiednimi gminami (Potworów, Rusinów, Klwów ) zyskały miano "paprykowego zagłębia Polski", bowiem z tych rejonów na polski rynek trafia ok. 60 tys. ton warzywa, czyli prawie 80% całkowitej krajowej produkcji.

 

Obecnie w "paprykowym zagłębiu" paprykę różnych odmian uprawia ok. 2 tys. gospodarstw.

 

Są to przeważnie niewielkie gospodarstwa do 5 ha powierzchni, dla których uprawa tego warzywa jest głównym źródłem dochodu.

 

Uprawie papryki sprzyja odpowiedni klimat, co skrupulatnie wykorzystują rolnicy, by wyhodować wiele odmian pysznego warzywa. I tak możemy spotkać ponad 20 odmian: głównie papryki czerwone, potem żółte i pomarańczowe, o ściankach grubszych lub cieńszych, słodkie, ostre, gotowe do bezpośredniego spożycia.

 

Same Targi Papryki cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród producentów warzywa, jak również rodzin, które tłumnie przybywają na imprezę nie tylko po to, by spróbować paprykowych specjałów, lecz także świetnie się pobawić.

 

Całe wydarzenie uświetnione zostało występami czołowych artystów polskiej sceny, dla dzieci przygotowywano mnóstwo atrakcji.

 

Reporter: Ewa Zajączkowska
Zdjęcia: Marcin Hernik
Montaż: Marcin Hernik

swiatrolnika.info 2023