O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Światrolnika.tv

27-01-2023

Autor: Świat Rolnika

Wojciechowski: Producenci wołowiny otrzymają ogromne wsparcie unijne

Polscy producenci wołowiny dobrze sobie radzą mimo przeciwności i kryzysu energetycznego, z którym polska branża hodowlana musi się zmierzyć.

W rozmowie z naszym serwisem komisarz Janusz Wojciechowski opowiedział o unijnym wsparciu, zapewnionym dla branży hodowców. Wojciechowski był jednym z gości IX Forum Sektora Wołowiny, które odbywa się w Warszawie.

Polscy producenci wołowiny otrzymają wsparcie

Czy branża hodowli bydła ma przyszłość? Komisarz Wojciechowski przypominał o wsparciu, jakie od Unii Europejskiej otrzymują polscy producenci wołowiny.

,,Myślę, że sektor produkcji wołowiny, hodowla bydła ma rzeczywiście przed sobą przyszłość, zwłaszcza w Polsce. Potencjał małych i średnich gospodarstw jest najlepiej do tego przystosowany. To jest taka najbardziej zrównoważona hodowla, bardzo często łącząca produkcję roślinną i zwierzęcą. Czyli to jest ten model rolnictwa, który bardzo chcemy wspierać w Unii Europejskiej. To już jest w polskim Planie Strategicznym, duże wsparcie dla dobrostanu zwierząt i w ogóle dla hodowli. Z 25 mld euro, które Polska ma do dyspozycji na najbliższe 5 lat z funduszy europejskich, prawie 4 miliardy euro jest specjalnie, niezależnie od innych funduszy, dedykowane dla hodowców. To jest bardzo duże wsparcie. Sądzę, że ono pozwoli na lepszą przyszłość dla tej branży" – zauważa komisarz Wojciechowski.

Zobacz także: Wierzbicki: Forum Sektora Wołowiny zgromadzi blisko 800 uczestników. To ogromny sukces!

W opinii komisarza Polska może stać się liderem regionów w produkcji wołowiny w sposób zrównoważony.

,,Polska już będzie liderem, jeśli chodzi o dobrostan zwierząt, bo żaden kraj tyle nie inwestuje w dobrostan, ile Polska. Wystarczy powiedzieć, że te fundusze na dobrostan, czyli to jest miliard 700 milionów euro, to jest więcej niż cała Unia Europejska wydawała w poprzedniej perspektywie finansowej, bo tam było półtora miliarda euro na całą Unię Europejską, a dzisiaj sama Polska wydaje 1,7 miliarda. To jest bardzo duży postęp i sądzę, że pokazywanie dobrostanu, wysokiej jakości hodowli, wysokiej jakości produktów z tej hodowli, wysokiej jakości mięsa to będzie ogromny atut promocyjny także dla polskiej produkcji" – dodaje.

swiatrolnika.info 2023