PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Światrolnika.tv /Wielkanocna pisanka niejedno ma imię [WIDEO]

Wielkanocna pisanka niejedno ma imię [WIDEO]

Autor: Anna Kołcon 2017-04-04 11:30:19

Bez kolorowych jajeczek trudno wyobrazić sobie nadchodzące Święta. Mowa jest oczywiście o wielkanocnych pisankach. Pięknie udekorowane jajka, nie tylko urozmaicają koszyczek ze święconką a następnie odświętnie zastawiony stół, ale przede wszystkim stanowią zalążek nowego życia.

Bez kolorowych jajeczek trudno wyobrazić sobie nadchodzące Święta. Mowa jest oczywiście o wielkanocnych pisankach. Pięknie udekorowane jajka, nie tylko urozmaicają koszyczek ze święconką a następnie odświętnie zastawiony stół, ale przede wszystkim stanowią zalążek nowego życia

 

Sztuka ozdabiania pisanek idzie z duchem czasu. Obok tradycyjnych technik, znanych od wielu lat, coraz częściej wykorzystywane są metody współczesne. Jednak najważniejszy jest efekt końcowy, który widzimy na stole, czy w koszyku wielkanocnym.

 

Szukając w sklepach kolorowych jajek zachwycamy się przede wszystkim ich wyglądem. Często nie zdajemy sobie sprawy, ile tak naprawdę jest rodzajów pisanek, a co za tym idzie rozmaitych technik ich wykonania.

 

– Bardzo popularną techniką jest malowanie barwnikowe, technika polegająca na malowaniu woskiem. Jajo z naniesionym ornamentem z wosku, zanurzamy w barwniku. Po czym wyjmując jajeczko z barwnika z zdzierając wosk, odsłania nam się niezafarbowany ornament

 

– wyjaśnia Patryk Pawlaczyk, etnolog z Państwowego Muzeum Etnograficznego.

 

Jak się okazuje niemal każdy region w Polsce ma swoje sposoby na zdobienie jajek. Gotowe już pisanki mają niepowtarzalne cechy charakterystyczne dla terenu, z którego pochodzą.

 

– Każdy region czymś się charakteryzuje i np. region łowicki, to będzie wycinanka na jajku. Może być też jajko opolskie, gdzie głównie dominuje kolor niebieski. Mamy też jajka z Kurpi, a to jest wydmuszka oklejona środkiem z sitowia i do tego jest włączona kolorowa nitka

 

– tłumaczy Elżbieta Wolert, kierownik sklepu "Cepelia".

 

Szukając jajek o wyjątkowych cechach często słyszy się również o kraszankach. Jest to rodzaj pisanek, które charakteryzują się specjalną techniką wykonania.

 

– Kraszanki, to są najpiękniejsze jajka. Są to jajka malowane, a potem są na nich wydrapywane piękne wzory. Są najdroższe z jajeczek, ale cieszą się największym powodzeniem, bo są po prostu piękne

 

– dodaje pani Elżbieta.

 

Mając tak gruntowaną wiedzę na temat wielkanocnych pisanek nie pozostaje nic innego, jak zająć się poszukiwaniem albo wręcz - zrobieniem tych szczególnych, przeznaczonych na nasz wielkanocny stół.

 

Reporter: Kalina Brzozowska/ Anna Kołcon

Zdjęcia i montaż: Barbara Goliasz/ swiatrolnika. info

Foto: swiatrolnika. info


Piotr Palutkiewicz: Polska wyjdzie z kryzysu silniejsza

Autor: Oliver Pochwat 2022-06-27 20:00:00

Wojna na Ukrainie przestała interesować opinie publiczną?

Autor: Świat Rolnika 2022-06-25 20:00:00

Edward Siarka: Musimy wykorzystywać nasze złoto jakim jest węgiel

Autor: Oliver Pochwat 2022-06-24 15:36:00

BULT SMOGOWICZE