Talk icon

Informacje

22-07-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Glifosat – amerykański sąd zmienia wyrok w sprawie firmy Bayer

Glifosat

Amerykański Sąd Apelacyjny znacznie zmniejszył odszkodowanie, jakie firma Bayer musi wypłacić ogrodnikowi śmiertelnie choremu na raka wskutek - jak wykazały badania - długotrwałej ekspozycji na działanie Roundupu, zawierającego glifosat. Sprawa dotyczy Dewayne'a Johnsona, pracownika szkoły w Kalifornii cierpiącego na chorobę nowotworową.

Glifosat – sąd drastycznie zmniejsza odszkodowanie

Prawie dwa lata minęły od wydania pierwszego wyroku w amerykańskim procesie dla Grupy Bayer. Chodziło o rzekomo rakotwórczy herbicyd Roundup, zawierający glifosat. W sierpniu 2018 roku sąd w USA nakazał Bayerowi wypłatę odszkodowania w kwocie 289 milionów dolarów, zredukowanej później do 78 milionów, na rzecz Dewayne'a Johnsona, pracownika szkoły w Kalifornii, cierpiącego na chorobę nowotworową.

Teraz amerykański sąd apelacyjny drastycznie zmniejszył karę dla Bayer Group. Właściwy sąd w San Francisco obniżył szkody i odszkodowania karne, które Bayer musiał zapłacić Johnsonowi do zaledwie 20,5 miliona dolarów. Bayer z zadowoleniem przyjął decyzję Sądu Apelacyjnego w oświadczeniu jako „krok we właściwym kierunku”. Jednak firma nadal uważa, że wyrok nie jest zgodny z dowodami przedstawionymi na rozprawie i obowiązującym prawem. Bayer rozważa teraz ponowne złożenie odwołania i wniesienie sprawy do Sądu Najwyższego Kalifornii. Twierdzi również, że herbicyd jest produktem bezpiecznym i to nie glifosat odpowiada za raka amerykańskiego ogrodnika.

Jerzyki pomogą w walce z plagą komarów? Budki lęgowe już zakupione

Glifosat powodem raka?

Johnson, u którego w 2014 roku zdiagnozowano Glifosat raka limfatycznego, obwinił za swoje śmiertelne cierpienie zabójcę chwastów Roundup, zawierającego glifosat. Herbicyd produkowany jest przez amerykańskiego producenta nasion Monsanto, który został przejęty od firmy Bayer w 2018 roku. Amerykanin oskarżył firmę o nieujawnianie niebezpieczeństw związanych w pestycydem, a sędziowie skazali firmę Bayer w sierpniu 2018 r. na odszkodowanie w wysokości setek milionów.

Kwota została następnie szybko zmniejszona do 78 milionów dolarów, ale Bayer również od tego wyroku się odwołał. Grupa zakwestionowała wszystkie trzy poprzednie wyroki w USA, które oskarżały glifosat działanie rakotwórcze. Bayer, który przejął zobowiązania prawne Roundup, na wypłaty z tysięcy pozwów planuje przeznaczyć do 10,9 miliarda dolarów. Oczekuje się, że wielomiliardowy kompromis za jednym zamachem usunie większość problemów prawnych, z którymi musiała się zmierzyć firma z Leverkusen po przejęciu Monsanto za 63 miliardy dolarów.

agrarheute.com/fot.flickr,Conan/fot.flickr,Mike Mozart

swiatrolnika.info 2023