O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Światrolnika.tv

03-09-2022

Autor: Karol Pepliński

Utrzymać eksport za wszelką cenę, bo polskie mleko dotknie recesja!

Utrzymanie zagranicznych rynków zbytu to jeden z podstawowych warunków opłacalności produkcji w branży mleczarskiej. Polskie mleko może bowiem dotknąć recesja.

Na posiedzeniu Zespołu Doradców Premiera ds. Rolnictwa mleczarze ostrzegli przed niebezpieczeństwem i wskazali możliwe kierunki eksportu polskich produktów mleczarskich. Nie tylko kryzys gospodarczy, wojna na Ukrainie, problemy z nawozami i widmo braku surowców będzie miało wpływ na kondycję polskiej branży mleczarskiej w najbliższym czasie. Jednym z podstawowych czynników okazuje się być również wskaźnik eksportu.

Wpływ kryzysu na polskie mleko i branżę

Podczas ostatniego posiedzenia Zespołu Doradców Premiera ds. Rolnictwa, Prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej Jarosław Malczewski sygnalizował, że polskie władze muszą zwrócić uwagę na rangę eksportu.

„Spośród 12 miliardów litrów mleka, które trafiają do przemysłu, aż 35% dociera do odbiorców na rynku światowym. Spośród Tych 35% głównym odbiorcą jest nieustannie Unia Europejska, skąd nasze towary są reeksportowane dalej. Stąd na przykład Chińczycy nie mają świadomości tego, że pijąc „niemieckie” czy „holenderskie” mleko, w istocie piją polskie mleko” – zaznaczał Prezes Malczewski.

„To właśnie Chiny odbierają od nas bezpośrednio około 6% produkcji, ale już dziś wiemy, że moglibyśmy w krótkim czasie eksport ten podwoić. Dlatego ważne jest podjęcie takich działań, które nie tylko zabezpieczą rozwój handlu z Dalekim Wschodem, ale sprawią, że w najbliższym czasie tych rynków nie utracić” – dodał ekspert.

Polskie mleko posiedzenie

Wpływ polityki na cały sektor

Obecni podczas spotkania przedstawiciele branży mleczarskiej zwrócili też uwagę na jeszcze jeden czynnik, o którym mówi się najmniej, a może stać się kluczowy. Chodzi o politykę państwa wobec partnera z Chin.

„Musimy mieć świadomość, że już dziś docierają do nas sygnały, coraz mocniej wysyłane przez władze w Pekinie, że w momencie gdy chińscy przedsiębiorcy  działający na naszym rynku będą spotykali się z nierównym traktowaniem, to analogicznie będą następowały sankcje odwetowe w postaci utrudnień eksportu polskiej żywności do Chin, a ranga eksportu dla rynku mleka jest niezwykle istotna” – zaznaczył Prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej.

Faktycznie jeżeli spojrzymy na liczby, to wskazują one, że opłacalność naszej rodzimej produkcji jest dziś w wielu aspektach, zależna od zagranicznej wymiany handlowej i jej bilansu eksportowego.

Aktualna cena litra mleka w Unii Europejskiej w przeliczeniu na złotówki wynosi przeciętnie 2,44 PLN, natomiast cena wyrażona w ekwiwalencie produktów masowych, mleka w proszku, masła i serów – czyli tych produktów, które de facto trafiają również na rynek chiński – w tej chwili wynosi 3,17 PLN. I właśnie ta różnica 0,70 groszy poprawia – jak wskazuje ekspert – wyniki rentowności w zakresie przetwórstwa, ale również samej produkcji mleka.

Posiedzenia Zespołu Doradców Premiera ds. Rolnictwa cieszą się dużym zainteresowaniem. Po raz kolejny w gmachu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zebrali się przedstawiciele wielu branż polskiego rolnictwa. Podczas ostatniego spotkania, poza kwestią rynku mleczarskiego poruszane były również tematy związane z bezpieczeństwem energetycznym i dostępnością nawozów. Wśród uczestników ostatniego posiedzenia znaleźni się między innymi Wicepremier i Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Anna Gembicka, szef gabinetu politycznego premiera Kowalczyka Przemysław Bednarski, Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Rolnictwa Dorota Białczak, Prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej Jarosław Malczewski, Przewodniczący Rolniczego OPZZ Sławomir Izdebski, Poseł Kukiz’15 i wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa Jarosław Sachajko, Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk, Zastępca Dyrektora Generalnego KOWR Marek Chibowski, Wicedyrektor KOWR Małgorzata Gośniowska-Kola, Dyrektor generalny Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju Adam Stępień, Członek Zarządu PKN ORLEN Armen Konrad Artwich, Prezes Grupy Anwil Agnieszka Żyro, Prezes Polskiej Grupy Górniczej Tomasz Rogala, Dr Zbigniew Krysiak ze Szkoły Głównej Handlowej, Członek Zarządu Zrzeszenia Producentów Papryki Mirosław Łuska, Juliusz Młodecki z Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych oraz Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej Szczepan Wójcik.

Polskie mleko posiedzenie

Oglądaj też: Ekspert: Chiny ograniczają import mleka. To zła wiadomość

 

swiatrolnika.info 2023