PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Światrolnika.tv /”Jedno życie i jedyna szansa by pokonać smog”. Zobacz film dokumentalny!

”Jedno życie i jedyna szansa by pokonać smog”. Zobacz film dokumentalny!

Autor: Ewa Zajączkowska-Hernik 2021-05-06 17:00:43

Film dokumentalny pt. ”Jedno życie i jedyna szansa by pokonać smog” poświęcony problematyce zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest “małą cegiełką” w ogólnopolskiej dyskusji. Jego podstawowym celem jest zwrócenie uwagi na zagrożenia jakie niesie ze sobą zjawisko smogu i jakie konsekwencje ponosimy w związku z jego oddziaływaniem na nasz organizm.

Polska jednym z najbardziej zanieczyszczonych państw Europy!

W Polsce przez złą jakość powietrza co roku przedwcześnie umiera ponad 50 tyś. osób. Polskie miasta regularnie znajdują się na listach najbardziej zanieczyszczonych miast Europy i świata.

Jak pokazują badania, głównym czynnikiem zanieczyszczenia powietrza w Polsce są pozaklasowe-nieekologiczne kotły ogrzewania indywidualnego zwane również “kopciuchami”. To właśnie w nich bardzo często palone są odpady komunalne, węgiel niskiej jakości lub drewno.

Czytaj także: Hałda śmieci przywieziona do lasu przez zakład utylizacji odpadów!

Zjawisko pogłębia również niska świadomość społeczna, która przekłada się na bagatelizowanie problemu. Rozwiązaniem na poprawę jakości powietrza w Polsce jest wymiana nie-ekologicznych źródeł ciepła. Niestety wiele osób nie stać na zakup źródeł ciepła spełniających wymagane normy. Rozwiązaniem jest pozyskanie dotacji w ramach programu „Czyste Powietrze”. Jest to pierwszy ogólnopolski program dopłat do wymiany starych pieców oraz docieplenia domów. Wysokość dotacji wynosi od 30 do 90 proc. inwestycji i zależy od dochodów rodziny.

Jak wskazują naukowcy, jeżeli w Polsce wyeliminujemy lokalne źródła emisji spalające paliwa stałe, to w sposób znaczący poprawimy jakość powietrza. Jest to jednak proces długotrwały.

Oglądaj także: Jakucja wybiera naturalne futro. Plastik zabija ludzi i zwierzęta. Rozmowa z mieszkankami Jakucji

 

Film ten został zrealizowany w ramach kampanii “Poślij smoga do pieca” dofinansowanej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.