PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Światrolnika.tv /Rynek mleka – jaka jest obecna sytuacja oraz ceny w Polsce i Europie?

Rynek mleka – jaka jest obecna sytuacja oraz ceny w Polsce i Europie?

Autor: Sebastian Wroniewski 2020-11-04 14:33:03

Rynek mleka – Jaka jest obecnie sytuacja w Polsce i Europie? Jak kształtują się obecnie ceny mleka i produktów mleczarskich? Jakie są prognozy na przyszłość? Na te pytania odpowiedział prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej Jarosław Malczewski w najnowszym programie Instytutu Gospodarki Rolnej "(O)ceny rolnicze".

Rynek mleka – jaka jest obecnie sytuacja w Polsce i Europie?

Według Jarosława Malczewskiego obecnie rynek mleka w Polsce i Europie znajduje się w stabilnej sytuacji i przez ostatni czas niewiele się zmienia. Odniósł się również do aktualności dotyczących mleczarnii w Unii Europejskiej:

W Unii Europejskiej mleczarnie w sierpniu zebrały więcej mleka niż rok temu, czyli wystąpiła tendencja wzrostowa, niemniej już we wrześniu ten wzrost zwolnił. Z kolei w dwóch największych krajach w Unii Europejskiej pod względem produkcji mleka, czyli w Niemczech i we Francji dostawy spadły poniżej poziomu z poprzedniego roku.

Oglądaj także: Ziemkiewicz: Po “Piątce dla zwierząt” nikt nie wierzy, że wyrok TK jest przypadkiem

Rynek mleka – aktualne ceny w Polsce i Europie

Jarosław Malczewski wymienił także aktualne ceny, które notował polski rynek mleka:

Cena mleka w skupie istotnie wzrosła do poziomu 1,38 złotego za litr, a wcześniej było to około 1,33 złotego za litr, czyli wzrost nastąpił o około 5 groszy i przełożyło się to oczywiście na wzrost cen podstawowych produktów mleczarskich. Jeśli chodzi o odtłuszczone mleko w proszku to w minionym tygodniu kosztowało ono od 9,70 do 10 złotych za kilogram. Natomiast mleko pełne w proszku to jego wartość wynosiła od 11,90 do 12,50 złotego za kilogram. Cena masła w zasadzie pozostawała niezmienna i oscylowała w granicach od 16 do 16,50 złotego za kilogram. W przypadku mleka przerzutowego kosztowało ono od 1,52 do 1,54 złotego za litr przy zawartości tłuszczu 4 procent.

Przedstawił również ceny notowane przez unijny rynek mleka:

Mleko w skupie w ubiegłym miesiącu kosztowało około 33 eurocenty za kilogram i była to cena wyższa o 0,6 procenta w stosunku do miesiąca poprzedniego. Masło zanotowało delikatny spadek, dlatego, że cena spadła do poziomu 3450 euro za tonę i było to o 0,6 procenta mniej niż miesiąc temu. Z kolei mleko w proszku podrożało o 0,5 procenta do poziomu 2170 euro za tonę. Jeśli chodzi o ser Cheddar, to jego wartość wzrosła o 0,4 procenta do poziomu 3040 euro za tonę

– wyliczył Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej.


Autor: Świat Rolnika

Wojna na Ukrainie przestała interesować opinie publiczną?


Autor: Tomasz Racki

Debata IGR: Wojna na Ukrainie, a sytuacja na rynku zbóż


Autor: Świat Rolnika

Mirosław Piotrowski: Unia Europejska wymaga reform i zmian


BULT SMOGOWICZE