O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Światrolnika.tv

29-12-2022

Autor: Świat Rolnika

Protest rolników już 17 stycznia. NSZZ RI “Solidarność” podtrzymuje decyzję

Przedstawiciele NSZZ RI “Solidarność” na dzisiejszej konferencji prasowej poinformowali, że protest rolników zostaje utrzymany i odbędzie się 17 stycznia. 

Związkowcy po posiedzeniu prezydium i wypracowaniu postulatów udali się do Ministerstwa Rolnictwa, aby spotkać się z wicepremierem Henrykiem Kowalczykiem. Postulują oni między innymi, aby wstrzymać niekontrolowany import zboża z Ukrainy, a także zwiększyć kontrole graniczne. Zwrócili się oni również z postulatem zawieszenia założeń Zielonego Ładu.

Protest rolników odbędzie się 17 stycznia

Działacze NSZZ RI “Solidarność” na konferencji prasowej poinformowali, że dziś po posiedzeniu prezydium związku, spotkali się z ministerem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem, gdzie przedstawili swoje postulaty. Dodali również, że zapowiadany protest rolników odbędzie się 17 stycznia i decyzja ta jest podtrzymana. Zaprosili oni również inne organizacje do akcji protestacyjnej.

“Dziś odbyło się posiedzenie Prezydium naszego Związku, na którym zostały wypracowane postulaty. Z tymi postulatami udaliśmy się do Ministerstwa Rolnictwa. Postulaty zostały przekazane panu premierowi Henrykowi Kowalczykowi. Zostały one również omówione z panem premierem. Niestety wychodzimy z tego spotkania nie w pełni usatysfakcjonowani. Dlatego nasza akcja protestacyjna w dniu 17 stycznia jest podtrzymana. Również chcemy poinformować, że zapraszamy do naszej akcji protestacyjnej inne organizacje i na czwartego stycznia zapraszamy organizacje do nas do biura, gdzie będziemy omawiać dalsze postulaty i wspólne ustalenia” – poinformował przedstawiciel NSZZ RI “Solidarność”

Związkowcy wymienili również szereg wypracowanych postulatów związanych głównie z niekontrolowanym napływem zboża z Ukrainy.

“Jednym z naszych postulatów jest wstrzymanie niekorzystnego napływu zbóż z Ukrainy. Tutaj staraliśmy się przekonać pana premiera z naszymi pomysłami, które mu przekazaliśmy, aby wdrożyć ewidencjonowanie przewozów. Kolejnym postulatem jest  utworzenie korytarzy drogowych, a także natychmiastowe uruchamianie GPS-ów w samochodach, żeby było wiadome, gdzie to zboże jest przewożone” – wymienił przedstawiciel związku.

Zobacz również: Ogólnopolski protest rolników! Obszański: Rolnicy są wściekli

Rolnicy postulują zawieszenie założeń Zielonego Ładu

Podkreślili oni również konieczność pełnej inspekcji przywożonego z Ukrainy zboża. 

“Chodzi nam przede wszystkim o pełną inspekcję tego, co wjeżdża na naszą granicę. My musimy mieć świadomość, że ten towar jest gorszej jakości. Ten towar trafia do przetwórców tutaj w Polsce i my to chcemy zatrzymać. Dlatego mówimy o tych kontrolach na granicy, które mają spełniać swoje obowiązki wobec państwa polskiego” – przekazali przedstawiciele NSZZ RI “Solidarność”.

Zapowiadany na 17 stycznia protest rolników odbędzie się również ze względu na zagrożenia, które niosą za sobą założenia Zielonego Ładu. Związkowcy postulują wstrzymanie ich do czasu, aż polskie gospodarstwa będą przygotowane na nową rzeczywistość.

“Kolejnym postulatem jest ochrona gospodarstw rodzinnych. Zawieszenie zielonego ładu, który nam rząd oferuje, aby nasze gospodarstwa były jak najbardziej przygotowane do tego, co nam ten ład przynosi. Żeby nie było tej redukcji środków ochrony roślin, aby nasze gospodarstwa jak najbardziej mogły się odnaleźć w tej nowej rzeczywistości” – podkreślili.

“Jeśli mamy w ten sposób konkurować na rynku krajowym, europejskim co do jakości zbóż i produkcji tych zbóż, postulujemy wstrzymanie ograniczenia stosowania środków ochrony roślin, ponieważ po stronie ukraińskiej te obostrzenia nie są stosowane. Produkcja tam jest o wiele tańsza. Będziemy postulować również o nie ograniczanie tych środków ochrony roślin w naszym kraju” – wyjaśnił wiceprzewodniczący Tomasz Ognisty.

swiatrolnika.info 2023