PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Światrolnika.tv /Piotr Palutkiewicz: Polska wyjdzie z kryzysu silniejsza

Piotr Palutkiewicz: Polska wyjdzie z kryzysu silniejsza

Autor: Oliver Pochwat 2022-06-27 20:00:00

Piotr Palutkiewicz w rozmowie z red. Oliverem Pochwatem ocenił, czy sankcje gospodarcze nakładane na Rosję w związku z atakiem na Ukrainę są skuteczne.

Unia Europejska wobec ataku Rosji na Ukrainę uzgodniła sześć pakietów sankcji wobec agresora. Obejmują one przede wszystkim zamrożenie rosyjskich aktywów, zakaz wizowy dla rosyjskich oligarchów i polityków, kontrolę eksportu do Rosji, zamrożenie aktywów banków centralnych, odłączanie rosyjskich banków od systemu SWIFT oraz zakaz importu rosyjskiego węgla i ropy.

Piotr Palutkiewicz – czy sankcje są skuteczne?

Wojna na Ukrainie trwa 124 dni. Mimo licznych zapowiedzi o tym, że upadek rosyjskiej gospodarki jest bliski, efektu finałowego nie ma. Coraz więcej osób zauważa, że niektóre kraje Unii Europejskiej stały się zakładnikami Rosji. Ursula von der Leyen, powiedziała w piątek na konferencji prasowej po szczycie UE w Brukseli, że: "musimy być przygotowani na zakłócenia w dostawach rosyjskiego gazu i musimy upewnić się, że krajowe plany awaryjne są odpowiednie". Główny doradca węgierskiego premiera Viktora Orbana Balazs przekonuje, że Unia Europejska powinna przestać nakładać sankcje na Rosję, a naciskać na zawieszenie broni. Jego zdaniem Europa będzie po przegranej stronie tej wojny z powodu problemów gospodarczych.

"Sankcje nakładane na Rosje są skuteczne. Oczywiście nie jest tak, że z miesiąca na miesiąc zobaczymy kompletną katastrofę rosyjskiej gospodarki. Są już pewne sygnały pokazujące, że mamy do czynienia z poważnym kryzysem w tamtej gospodarce. Oczywiście propagandowa machina rosyjska robi wszystko, aby takie informacje nie przedarły się do opinii publicznej. Wiemy, że inflacja w Rosji może sięgnąć do 23 proc. 2 mln osób może stracić prace, przez sankcje" – powiedział Piotr Palutkiewicz..

Sankcje a BRICS.

W ubiegłym tygodniu miał miejsce szczyt BRICS, czyli grupy państw, w której skład wchodzą Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki. Władimir Putin, który był obecny na szczycie, powiedział, że: "Tylko w oparciu o uczciwą i wzajemnie korzystną współpracę możemy szukać sposobów wyjścia z tej kryzysowej sytuacji, która rozwinęła się w światowej gospodarce z powodu źle przemyślanych, egoistycznych działań niektórych państw".

Piotr Palutkiewicz

Stefan Aust w artykule "Wiatr zmienił kierunek" zamieszczonym w internetowym wydaniu "Die Welt" przekonuje, że Rosja obejdzie zachodnie sankcje. Mechanizm obchodzenia sankcji jest prosty: Chiny importują rosyjską ropę, a Indie rosyjski węgiel. Czy taki scenariusz jest realny?

"Chiny i Indie od samego początku konfliktu na Ukrainie starały się grać na dwa fronty. Nie angażować się jednoznacznie za lub przeciwko Rosji, ale stwarzać pozory państwa neutralnego. Szczyt, który się odbył, jest zauważalny. Jest to pewna deklaracja tamtych państw. Pytanie po ile gospodarska rosyjska jest dla Chin albo Indii atrakcyjną w perspektywie dostępu do gospodarek wszystkich państw zachodu, by w dość jednoznaczny sposób opowiadały się przeciwko Rosji. Pytanie, czy warto poświęcić rynek amerykański, Unii Europejskiej, Korei Południowej, Japonii, Kanady i wszystkich innych, które napędzają światową gospodarkę po to, aby mieć dostęp do rynku rosyjskiego. Wydaje się, że w obecnej chwili nie. Oczywiście jest to dość uproszczona perspektywa, bo być może cała grupa państw BRICS stworzy szeroki antyzachodni front. W krótkiej perspektywie ten plan i strategia może się nie opłacić" – wyjaśnił Piotr Palutkiewicz.

Czytaj także: Edward Siarka: Musimy wykorzystywać nasze złoto jakim jest węgiel