PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Światrolnika.tv /Pandemia, gospodarka i Wielki Reset – podsumowanie mijającego roku

Pandemia, gospodarka i Wielki Reset – podsumowanie mijającego roku

Autor: Sebastian Wroniewski 2020-12-30 19:00:38

Mijający rok był rokiem niezwykłym, raczej w negatywnym tego słowa znaczeniu. Pandemia zdominowała wszystkie sfery naszego życia, począwszy od gospodarki, po kwestie cywilizacyjne. Czy wpłynie ona na nasze życie w przyszłości? Czy czeka nas Wielki Reset i powinniśmy się go obawiać? Gościem Łukasza Warzechy w programie Polska na serio BIZNES jest Tomasz Wróblewski, prezes Warsaw Enterprise Institute.

Pandemia zdominowała rok

Jak zauważa Łukasz Warzecha, globalna pandemia koronawirusa zdominowała ten rok zarówno pod względem społecznym jak i gospodarczym. Czy to wydarzenie może być punktem zwrotnym, który inaczej ustawi całą światową politykę, gospodarkę i kwestie cywilizacyjne?

Pandemia na pewno jest kluczem do wszystkiego co się działo w tym roku. Nie wiem czy to było jedyne najważniejsze wydarzenie, bo to rzeczywiście okaże się dopiero w przyszłości. Na pewno to jest coś, co spowodowało, że wiele procesów, które mieliśmy wcześniej postępuje szybciej. Wiele problemów, które mieliśmy wcześniej zostało jeszcze bardziej podkreślone czy uwydatnione. I jak to zwykle bywa z takimi kataklizmami i problemami to, że rzeczy, które gdzieś się jak kumulowały i odkładały w przeszłości tutaj spotykają się jednocześnie. Nie wiem czy pandemia coś spowodowała, ale na pewno spowoduje, że wiele tych procesów przyspieszy.

– ocenia Tomasz Wróblewski.

Ceny skupu żywca wciąż poniżej kosztów produkcji

Pandemia – Wielki Reset?

Jak zauważa Łukasz Warzecha, pojawiają się oficjalne opinie, że pandemia przyczyni się do tak zwanego Wielkiego Resetu. To sformułowanie pojawiło się nawet na Światowym Forum Ekonomicznym. Co tak naprawdę jawi się pod tym pojęciem? Czy powinniśmy się go obawiać?

Większość z nas gdy słyszy Wielki Reset, to nabiera powietrza i czuje powiew takich Orwellizmów w tym. Rzeczywiście może to brzmieć przerażająco, ale jeżeli zastanowimy się nad rzeczami, które zostały tam wymienione i konkretnie wskazane to są to procesy, które były. Sama idea: nie będziesz miał żadnej własności, wszystko będziesz wynajmował i nie będziesz za nic płacił, wszystko będzie za Ciebie finansowane. No to są wizje, które w jakiś sposób odnoszą się do tego co się dzieje w ekonomii społecznej i świecie. Mamy konsolidację ogromnych korporacji. To jest nieporównywalne z niczym, nawet z wielkich okresem podbojów kolonialnych. Mamy kilkanaście wielkich międzynarodowych korporacji, które weszły we wszystkie przestrzenie naszego życia i które także zdominowały i zaczęły konsumować starą, dawną gospodarkę. Kiedy mówimy, że będziemy się teraz komunikowali przez łącza, że będziemy funkcjonowali w wirtualnym świecie, że drony będą nam przywoziły produkty, to wszystko jest odpowiedź na konsekwentne działania multikorporacji, które tak sobie wyobrażają świat, w którym zmierzają

– ocenił prezes WEI.

Oglądaj także: Mentzen: Morawiecki powinien mieć złoty pomnik od doradców podatkowych. Prowadzi Ewa Zajączkowska


Autor: Świat Rolnika

Aleksander Jakubowski: Jakość prawa w Polsce jest zła


Autor: Kamila Ciężka

Ekspert: Notowania produktów mleczarskich biją rekordy spadków


Autor: Świat Rolnika

9 maja może nastąpić przesilenie w Rosji. Czy Putin zaatakuje Mołdawię?


BULT SMOGOWICZE