O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

25-03-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Palutkiewicz: Tarcza Antyputinowska zawiera wiele dobrych rozwiązań

Piotr Palutkiewicz w programie Polska na Serio „Polityka” wyjaśnił, czy Tarcza Antyputinowska to krok polskiego rządu w dobrym kierunku.

Piotr Palutkiewicz to wiceprezes Warsaw Enterprise Institute. Ekonomista. Absolwent Grand Valley State University (dyplom MPA), Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Newcastle Business School. Uczestnik studiów doktoranckich w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Dyrektor ds. Dialogu Społecznego w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Palutkiewicz: Program zawiera zbyt wiele dopłat

Rząd Mateusza Morawieckiego w połowie marca i 24 marca przedstawił tarczę antyputinowską, która ma na celu niwelowanie negatywnych skutków wojny na Ukrainie, oraz sankcji nałożonych na Federację Rosyjską. Wśród założeń tego programu znalazło się: przeciwdziałanie inflacji, ochrona miejsc prac, wsparcie firm do tej pory działających na terenie Federacji Rosyjskiej, derusyfikacja polskiej i europejskiej gospodarki, 500 złotych dopłaty do każdego hektara użytku rolnego i 250 złotych dopłaty do każdego hektara łąki, pastwisk, w związku z wysokimi cenami nawozów. 24 marca 2022 roku zostały przedstawione kolejne rozwiązania – obniżenie PITu z 17% na 12%, likwidacja tzw. „ulgi dla klasy średniej”, powrót do wspólnego rozliczania z dzieckiem w przypadku samotnych rodziców – to zastąpi ulgę w wysokości 1500 złotych, natomiast kwota wolna na poziomie 30000 złotych i próg podatkowy o wartości 120 000 złotych pozostaną.

Zdaniem Piotra Palutkiewicza z Warsaw Enterprise Institute Tarcza Antyputinowska została rozwinięta o kolejne instrumenty, które wydają się niezwiązane z wojną na Ukrainie i przeciwdziałaniem jej skutkom, ale zdaniem ekonomisty to tylko pozory.

„Całą tarczę powinniśmy rozłożyć na czynniki pierwsze. W poprzednim tygodniu zapowiedziano dopłaty dla rolników, z uwagi na rosnące ceny nawozów, czy też rozbudowę infrastruktury. Na pewno wzrost cen nawozów, z którym mamy do czynienia od paru miesięcy spowodował duże obciążenia dla rolników i producentów rolnych” – mówi przedstawiciel WEI.

„Natomiast rząd znowu chce jedynie dopłacać. To jest dla rolników trudny okres, związany z rosnącymi cenami ich działalności i finalnie się to odbije na cenach żywności, ale w gospodarce mamy do czynienia z ryzykiem politycznym, ryzykiem prawnym, społecznym, czy też technologicznym. Prowadzenie biznesu, również rolniczego jest obarczone ryzykiem i wyznaczanie kierunku, że za każdym razem jak pojawi się kryzys, albo gorszy okres, to rząd będzie interweniował, doprowadzi do tego, że podatnicy będą się dokładać do każdego problemu każdego sektora. Dobrze, że rząd dostrzega problemy, ale powinni się skupić na obniżaniu cen” – dodaje.

Tarcza Antyputinowska zawiera wiele dobrych zmian

Piotr Palutkiewicz uważa, że nie należy krytykować programu, jakim jest Tarcza Antyputinowska w całości. Jego zdaniem ma ona wiele bardzo dobrych elementów, które spowodują odciążenie „kieszeni” podatników w Polsce.

„Zaczęliśmy od krytykowania polityki rządu, teraz może być bardziej pozytywnie. Warto przypomnieć o rozbudowie infrastruktury gazowej – to bardzo dobra decyzja. Trzeba uniezależnić się energetycznie od Rosji. 24 marca usłyszeliśmy kolejne dobre wiadomości od rządu. Obniżka podatku PIT z 17 do 12 proc. w zasadzie dla wszystkich, którzy rozliczają się na tzw. skali, jest bardzo dobrą wiadomością. Zapłacimy mniej podatków, wreszcie rząd zauważył, że w okresie kryzysu i rosnącej inflacji, większego ryzyka geopolitycznego, należy ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej, należy wprowadzać takie instrumenty, które przełożą się na ulgę w naszych kieszeniach” – mówi wiceprezes WEI.

„Likwidacja spornej ulgi dla klasy średniej, to kolejny dobry pomysł. Możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podatku, to jeszcze jedna dobra wiadomość. Po morzu smutnych i złych wiadomości, które do nas docierały, wreszcie nasz rząd dostarczył nam pozytywnych informacji” – dodaje.

Czytaj również: Sławomir Dudek: Zmiana konstytucji nie jest potrzebna

swiatrolnika.info 2023