PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Światrolnika.tv /Oleh Kuts: Polska jest liderem zachodu, jeśli chodzi o wsparcie Ukrainy

Oleh Kuts: Polska jest liderem zachodu, jeśli chodzi o wsparcie Ukrainy

Autor: Emilia Gromczak 2022-07-03 11:00:00

Oleh Kuts, Charge d'Affaires Ukrainy w Polsce podkreśla, jak ważną rolę w obecnej sytuacji odgrywa Polska i polskie społeczeństwo.

Kuts w wywiadzie podczas Europejskiego Forum Rolniczego 2022 tłumaczył, że eksport zboża to problem wielowymiarowy. Ważną kwestią jest w tym wypadku nie tylko blokada portów czy też bezprawne kradzieże i zniszczenia, jakie powoduje Rosja, ale również dezinformacja, która panuje m.in. w krajach Afryki. 

Znacząca rola Polski w pomocy Ukrainie

Oleh Kuts zwrócił uwagę, że pomoc Polski Ukrainie jest wielowymiarowa. 

"Barbarzyńca niszczy infrastrukturę, zabija bezbronnych cywilów, dzieci. Wierze, że cały świat wesprze Ukrainę, tak jak to robi Polska. Była z nami od pierwszej chwili, pomagała" – powiedział.

"Polska jest liderem zachodu we wsparciu Ukrainy. Ta pomoc jest wielowymiarowa. Mówię nie tylko o dyplomatycznym froncie. Na co dzień pomagacie nam rozwiązywać te trudne kwestie. Dzięki Polsce wiemy, że damy radę. Razem jesteśmy silniejszy. Nie ma przekonania w Ukrainie, że zrobić to, co chce Putin. Jesteśmy silni" – podkreślił Oleh Kurs.

Oleh Kuts: Dezinformacja to bardzo ważna kwestia

Kuts tłumaczył, że eksport zboża nie wiąże się wyłącznie z blokadą portów i kradzieżą Rosjan. Sporym problemem jest także dezinformacja, która pojawia się głównie w afrykańskich krajach. Chodzi o przekonanie jakoby unijne sankcje, stały za blokadą eksportu do krajów Afryki.

"Eksport zboża to też problem wielowymiarowy. Nie chodzi tylko o to, że Rosja zablokowała porty, kradnie, kłamie, ale jeszcze jest dezinformacja. To też jest bardzo ważna kwestia. Widzimy, że w państwach Afryki ta dezinformacja jest poszerzona. Czasami mówią, że to Unia Europejska przez sankcje uniemożliwia eksport zboża" – tłumaczył Oleh Kuts.

"Mieliśmy bardzo ważne konsultacje na poziomie ministerstw rolnictwa. Dziękuje premierowi Kowalczykowi i jego zespołowi. Mieliśmy także konsultacje na poziomie ministerstw infrastruktury, jak ułatwić eksport, drogi, porty" – dodał Kuts.

Sprawdź też: Wojna na Ukrainie komplikuje sytuację w transporcie oceanicznym