PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Światrolnika.tv /Muzeum Historii Polski – na jakim etapie budowy znajduje się inwestycja?

Muzeum Historii Polski – na jakim etapie budowy znajduje się inwestycja?

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-08-11 19:00:26

Na terenach warszawskiej Cytadeli powstaje Muzeum Historii Polski. Na jakim etapie znajduje się obecnie inwestycja? Kiedy należy spodziewać się otwarcia muzeum? Na jakie atrakcje mogą liczyć odwiedzający? Na te i inne pytania odpowiedział Robert Kostro, polski historyk i dyrektor MHP w programie Łukasza Warzechy “Polska na Serio”.

Muzeum Historii Polski może zostać otwarte jesienią 2022 roku

Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski zapytany o postępy na budowie tej olbrzymiej inwestycji, a także o możliwy termin otwarcia, odpowiedział:

Zakończyliśmy już w tej chwili budowę samej konstrukcji budynku. Obecnie to co robi generalny wykonawca, to jest wkładanie rozmaitych instalacji do środka, elektrycznych, gazowych, hydraulicznych i tym podobnych. Kolejny etap to będzie wykańczanie, oczywiście to nie jest tak, że te etapy są od siebie sztywno oddzielone, ale w każdym razie jesteśmy już po tej połowie budowy. Jeżeli wszystko pójdzie w miarę dobrze, to jesienią przyszłego roku powinniśmy już otworzyć budynek i wtedy też będziemy mogli po raz pierwszy zaprosić gości.

Dyrektor Muzeum Historii Polski podkreślił jednocześnie, że na początku nie będą jeszcze w stanie zagwarantować wystaw stałych, ale na pewno będą już gotowe wystawy czasowe i audytorium.

Jako ciekawostkę dodał, że część eksponatów o największych gabarytach już znajduje się w muzeum, w tym dąb z X wieku.

Już jesienią ubiegłego roku, w listopadzie dokładnie, wstawiliśmy do środka kilka takich eksponatów. Na przykład mamy taki dąb z X wieku, który sobie leżał przez kilkaset lat w jeziorze koło Pelplina. On będzie takim świadkiem początków państwa polskiego i znajduje się w hallu wejściowym na wystawie

– wyjaśnił Robert Kostro.

Oglądaj także: Maciej Rataj – czołowa postać ruchu rudowego. Wyjaśnia dr Mateusz Ratyński w rozmowie z O. Pochwatem