PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Światrolnika.tv /Michał Urbaniak: Nie mamy za co być wdzięczni Armii Czerwonej

Michał Urbaniak: Nie mamy za co być wdzięczni Armii Czerwonej

Autor: Oliver Pochwat 2022-04-22 20:00:00

Michał Urbaniak w rozmowie z Oliverem Pochwatem ocenił likwidacje sowieckich pomników z przestrzeni publicznej. Zdaniem posła jest to słuszne i potrzebne.
Demontaż "pamiątek" po poprzednim ustroju ma związek z atakiem Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Jak podkreślił prezes IPN Karol Nawrocki w apelu do władz samorządowych "Najwyższy czas nadrobić zaległości w tej dziedzinie".

Michał Urbaniak - Czy likwidować pomniki?

Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej w polskiej przestrzeni publicznej znajduje się wciąż około 60 pomników ku czci żołnierzy Armii Czerwonej. Prezes IPN Karol Nawrocki argumentuje, że demontaż postsowieckich pomników to realizacja zapisów wynikających z ustawy z 2016 roku o dekomunizacji polskiej przestrzeni publicznej. Jak tłumaczy Nawrocki, "według tego prawa żaden sowiecki relikt z symbolami systemu komunistycznego nie powinien dzisiaj straszyć ludzi w przestrzeni publicznej".

"Środowisko narodowe od lat mówi tym samym głosem, że dekomunizacja musi nastąpić. Poszedłbym szerzej. Dekomunizacja w przestrzeni publicznej to jeden obszar, który należałoby dokończyć. Nadal w przestrzeni publicznej jest sporo znaków władzy zwierzchniej sowieckiej nad Polską, ale jest też kwestia instytucji, w których dalej wiele postkomunistycznych klitek jest umocowana. Pomimo tego, że minęło 30 lat od zmiany systemu" – mówił Michał Urbaniak.

"Bardzo dużo instytucji dalej jest w rękach postkomunistów. To pokazuje, jak wiele urzędów na różnych szczeblach jest obsadzonych przez pracowników, którzy zaczynali prace w PRL. Część to zwykli ludzie, którzy niekoniecznie utożsamiali się z samym systemem, ale zwyczajnie szukali pracy jako urzędnicy. Chodź i to jest znamienne, że decydowali się pracować w takim systemie, ale trzeba pamiętać, że ta silna nadreprezentacja jest też w NGOsach" – wyjaśnił poseł.

"Zdaję sobie sprawę z tego, że wiele pomników stoi na cmentarzach. W naszej cywilizacji przyjęło się mieć szacunek do prochów zmarłych niezależnie, kto to jest. Człowiek ma swoja przyrodzoną godność, nawet jeśli był sowietem, którzy przyjechał tutaj palić, gwałcić i grabić. Ten człowiek zginął i jego prochy należałoby potraktować w sposób cywilizowany" – stwierdził gość Olivera Pochwata.

Czytaj także: Dobromir Sośnierz: Naszym celem nie jest walka z Korwinem


Autor: Świat Rolnika

Szymon Osowski: Watchdog Polska od 19 lat walczy o jawność w Polsce


Autor: Kamila Ciężka

Ekspert: Ceny skupu mleka osiągają rekordowe wzrosty


Autor: Oliver Pochwat

Andrzej Sadowski: Nie jesteśmy skazani na kryzys


BULT SMOGOWICZE