PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Światrolnika.tv /Mariusz Gosek: Unijne pomysły klimatyczne są absurdalne

Mariusz Gosek: Unijne pomysły klimatyczne są absurdalne

Autor: Oliver Pochwat 2022-06-10 20:00:00

Mariusz Gosek w rozmowie z red. Oliverem Pochwatem skomentował odrzucenie trzech projektów wchodzących w skład pakietu Fit for 55 dotyczących ETS.

Europosłowie podczas sesji plenarnej w Strasburgu odrzucili sprawozdanie o rewizji unijnego systemu handlu emisjami. W efekcie trzy projekty z pakietu Fit for 55 zostały odesłane do komisji ochrony środowiska naturalnego PE.

Projekty, które zostały odrzucone to te dotyczące reformy systemu handlu emisjami, mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 oraz Społecznego Funduszu Klimatycznego Petera. Decyzja o odrzuceniu odbywał się stosunkiem głosów 340 do 265. 34 europosłów wstrzymało się od oddania głosu.

Mariusz Gosek: ETS to parapodatek

Europejski system handlu emisjami zobowiązuje ponad 10 tys. elektrowni i fabryk na terenie Unii Europejskiej do posiadania stosownego pozwolenia na emisję każdej tony CO2. Jego celem jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla pochodzących z przemysłu.

"ETS to parapodatek i spekulacja. Dziś wszyscy Polacy mówią o wysokich cenach energii. Gdyby wyjąć ten para podatek, który wynika z pakietu energetyczno-klimatycznego, to ceny energii z automatu spadają o prawie 40 proc. Mielibyśmy najtańszą energię w Europie. Takie są fakty. To jest coś, co powinno przemawiać obrazowo" – mówił Mateusz Gosek.

Mariusz Gosek

"Ten podatek uderza we wszystkich w tym również rolników. Wiemy doskonale, że ceny nawozów również kształtują się poprzez system ETS. Gdyby nie ten para podatek, to ceny nawozów by znalazły. Dziś wszyscy widzimy, w jakim trudnym położeniu znaleźli się rolnicy przez wysokie ceny nawozów. Tarcze osłonowe dla rolników, które są wprowadzane byłyby zupełnie niepotrzebne gdyby nie ta szaleńcza polityka klimatyczna i cały Green Deal" – dodał poseł Solidarnej Polski.

Co z ludźmi?

Wynik głosowania nie spodobał się socjalistom, którzy za pośrednictwem Twitter'a zamieścili wpis o treści: „Dziś w PE prawicowe ugrupowania osłabiły ambicje klimatyczne w głosowaniu nad ETS i pakietem Fit for 55. Nie możemy zaakceptować narażania Zielonego Ładu. Wzywamy wszystkie siły proeuropejskie do wspólnego działania na rzecz realizacji ambicji, których wymaga kryzys klimatyczny”. Gdzie jednak w unijnych pakietach i pomysłach jest dobro człowieka?

"Człowiek jest na trzecim miejscu. Najpierw są zwierzęta, potem przyroda, a na końcu człowiek. To jest odwrócenie wartości, które mamy wpisane w prawidła życia to jest jakieś kuriozum. Budowanie takiej narracji, w sytuacji, gdy my, jako wszystkie kraje wspólnoty emitujemy ok. 8 proc. CO2 do atmosfery… Poprzez te reformy, które uderza w gospodarkę i doprowadza do likwidacji mnóstwa miejsc pracy, my świata nie zbawimy" – zauważył Mariusz Gosek.

Czytaj także: Unijny system ETS – czym jest i czy da się go zreformować?