O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Światrolnika.tv

16-09-2019

Autor: Świat Rolnika

Marek Zagórski: Wójtowie na start! Są pieniądze na cyfryzację właśnie u Was!

W rozmowie ze "Światem Rolnika BIZNES" Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji i obecnie kandydat do Sejmu z okręgu siedlecko-ostrołęckiego mówił, że "W ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa ponad 2 mln gospodarstw domowych zyska dostęp do Internetu".

 

"Dotyczy to przede wszystkim wsi i małych miasteczek. Bez wsparcia ze strony państwa dostępu do Internetu długo by tam zapewne nie było. Z tej prostej przyczyny, że inwestycje były na tych terenach zwyczajnie nieopłacalne dla operatorów"

 

- informował nasz rozmówca.

 

Minister przekazał także ważną informację dla burmistrzów i wójtów.

 

"W ramach oszczędności udało się nam wygospodarować pewne fundusze, które umożliwią na przykład cyfryzację gminnych ośrodków kultury. Ruszamy też z programem dofinansowania budowy darmowych hotspotów w małych gminach. Chodzi o to, by mieszkańcy małych miejscowości też mieli zapewniony dostęp do darmowego i bezpiecznego Internetu tak jak to jest w wielu dużych miastach. Każda gmina, która tylko złoży odpowiednią aplikację, będzie mogła dostać ok. 64 tys. zł na budowę sieci darmowego WiFi. Dla szkół mamy z kolei konkurs, w którym jest do wygrania 800 mobilnych pracowni multimedialnych dla szkół. Ten konkurs jest właśnie w toku więc zachęcam, by się do niego zgłaszać"

 

- mówił Marek Zagórski.

 

W studio SwiatRolnika.info dopytaliśmy naszego gościa także o inne aspekty dotyczące cyfryzacji obszarów wiejskich.

swiatrolnika.info 2023