O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – DEBATY

31-03-2022

Autor: Jacek Podgórski

Krajowa Grupa Spożywcza, a polskie rolnictwo. Debata IGR już dziś

Czy Krajowa Grupa Spożywcza może realnie pomóc rolnikom? Na to i szereg innych ważkich pytań odpowiada dzisiejsza debata IGR. 

Gośćmi Moniki Przeworskiej są dziś: Stefan Krajewski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Jan Krzysztof Ardanowski (Prawo i Sprawiedliwość), Jarosław Sachajko (Kukiz’15 – Demokracja Bezpośrednia), Anna Bryłka (Konfederacja), Monika Piątkowska (Polska 2050), Jerzy Małecki (Prawo i Sprawiedliwość), Daniel Oliszewski (Nowa Lewica).

Debata IGR oscylować będzie wokół trzech ważnych dla polskiego rolnictwa tematów: Jak powinny być wydatkowane środki które zostaną uruchomione ze ramach rezerwy kryzysowej?; Wpływ działań organizacji ekologicznych na polską gospodarkę; Krajowa Grupa Spożywcza.

Krajowa Grupa Spożywcza już blisko

Krajowa Spółka Cukrowa z wniesionymi do niej spółkami może osiągnąć po przekształceniu w Krajową Grupę Spożywczą przychody na poziomie 3,5 mld zł. Zyska też stabilność dzięki dywersyfikacji działalności i będzie wspierać rolników – stwierdził wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka.

We wtorek Ministerstwo Aktywów Państwowych (MAP) oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) podpisały umowę przekazania nadzoru właścicielskiego nad siedmioma spółkami z branży rolno-spożywczej. Pozwoli to MAP sfinalizować proces tworzenia holdingu rolno-spożywczego pod nazwą Krajowa Grupa Spożywcza (KGS).

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował we wtorek, że Krajowa Grupa Spożywcza powstanie w oparciu o Krajową Spółkę Cukrową (KSC), a w ciągu siedmiu dni projekt uchwały w tej sprawie trafi pod obrady Rady Ministrów.

"Po uzyskaniu zgody Rady Ministrów w ciągu 21 dni zwołamy walne zgromadzenie akcjonariuszy Krajowej Spółki Cukrowej. Walne zgromadzenia akcjonariuszy, które odbędzie się pod koniec kwietnia, zmieni nazwę KSC na Krajową Grupę Spożywczą i to będzie de facto domknięcie procesu" – wyjaśnił odpowiedzialny za projekt wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka.

Proces tworzenia holdingu spożywczego (Krajowa Grupa Spożywcza) łącznie z wpisem do KRS ma zakończyć się w I półroczu tego roku. Zgoda UOKiK na powstanie spółki została wydana w 2021 roku.
"Krajowa Spółka Cukrowa to największy podmiot sektora rolno-spożywczego znajdujący się w domenie Skarbu Państwa. Przygotowaliśmy najbardziej kompleksową analizę, która dotyczyła sektora rolno-spożywczego w Polsce. Wybraliśmy oprócz Krajowej Spółki Cukrowej 14 podmiotów, których majątek zostanie wniesiony do Krajowej Spółki Cukrowej w celu podwyższenia kapitału. Krajowa Spółka Cukrowa wyemituje akcje, które zostaną objęte przez Skarb Państwa przez wniesienie aportem spółek. To jest najczystsza konstrukcja, ponieważ przez to zwiększamy udział Skarbu Państwa w Krajowej Grupie Spożywczej" – przekazał Andrzej Śliwka.

Obecnie Skarb państwa ma 79,69 proc. akcji w Krajowej Spółce Cukrowej. Pozostała cześć znajduje się w rękach plantatorów i rolników.

"Jesteśmy w stałym kontakcie z plantatorami i rolnikami. Każdy etap tworzenia holdingu spożywczego był z nimi konsultowany. Dzisiaj jeszcze spotykam się z sekretariatem rolnictwa i sekretariatem spożywczym NSZZ Solidarność, które wiodą prym w rozmowach, żeby dograć poszczególne tematy związane z porozumieniami płacowymi" – zapewnił Andrzej Śliwka
"Po podwyższeniu kapitału KSC państwo będzie miało w nowopowstałym holdingu o nazwie Krajowa Grupa Spożywcza ok. 85 proc. akcji" – doda Andrzej Śliwka.

Czytaj także:  Debata IGR: Wojna na Ukrainie, a interwencjonizm państwowy

fot. Agnieszka Radzik/MAP

swiatrolnika.info 2023