O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Światrolnika.tv

31-01-2022

Autor: Świat Rolnika

Kowalczyk: Nieustannym problemem w rolnictwie jest walka z ASF

W trakcie VIII Kongresu Rolnictwa RP Minister Rolnictwa Henryk Kowalczyk mówił o problemach i wyzwaniach, z jakimi zmagają się polscy rolnicy.

We wczorajszym wydarzeniu wziął udział premier Mateusz Morawiecki, minister rolnictwa, wielu przedstawicieli branż rolno-spożywczych oraz hodowców. Premier wskazał, że główną przyczyną pogarszającej się sytuacji polskiego rolnictwa jest pandemia koronawirusa. Z kolei minister rolnictwa podkreślił, że nieustanny problem stanowią walka z ASF oraz szalejące ceny nawozów. 

Kowalczyk: głównym problemem jest walka z ASF

W czasie VIII Kongresu Rolnictwa minister rolnictwa zwrócił uwagę, że do głównych problemów rolników należą m.in. walka z ASF czy też ceny nawozów.

„Nieustannym problemem jest walka z ASF i skuteczna pomoc hodowcom trzody chlewnej, aby nie następowała likwidacja, żeby produkcja w Polsce była na odpowiednim poziomie i żebyśmy nie musieli importować wieprzowiny. To jest priorytet nieustający. Nagłym priorytetem jest również ustabilizowanie cen nawozów. Szukamy różnych sposobów na obniżenie tych cen m.in. przez bezpośrednia sprzedaż, jak i obniżenie VAT-u do 0. Będziemy teraz próbowali wpisać zakłady nawozowe na unijną listę zakładów energochłonnych, aby można było z tego tytułu pomóc. Ubiegamy się intensywnie w KE o zgodę, abyśmy mogli dopłacać rolnikom do ceny zakupu nawozów wzorem dopłat do paliwa. To byłoby rozwiązanie systemowe” – wymieniał wicepremier Kowalczyk. 

Minister rolnictwa powiedział również, że w 2022 r. stawia sobie za cel rozszerzenie ubezpieczeń.

„W polskim rolnictwie na rok 2022 r. ważnym zadaniem jest rozszerzenie ubezpieczeń powszechnych, ubezpieczeń na wszystkie klęski żywiołowe łącznie z suszą. Chciałbym, aby rolnicy się ubezpieczali i mieli w razie klęski, niepowodzeń zwrot szkód, a nie tylko częściową pomoc, jak to było dotychczas” – podkreślił.

VII Kongres Rolnictwa 

W kolejnej edycji Kongresu Rolnictwa RP wziął udział premier Mateusz Morawiecki, minister rolnictwa i wielu przedstawicieli sektorów rolno-spożywczych. Była to doskonała okazja do omówienia aktualnie najważniejszych problemów w polskim rolnictwie.

„Kongres zorganizowany przez OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych, przede wszystkim przez Pana Sławomira Izdebskiego zgromadził wielu znakomitych gości. Myślę, że obecność Pana Premiera Mateusza Morawieckiego podkreśla wagę problemu, jaki polski rząd przywiązuje do rolnictwa. Kongres to debaty tematyczne. Głównym problemem, który w tej chwili rolnicy przeżywają tj. rynek trzody chlewnej. Ta debata, pozwoliła na zrozumienie, jak na tym rynku się odnaleźć, jakie są pespektywy, w jakim czasie pomóc rynkowi trzody chlewnej. Tematów jest wiele i myślę, że Kongres to pożytek dla rolników, ale i też rządzących, którzy dowiadują się o pewnych problemach. Dla mnie jest to niezwykle cenne. Mogę posłuchać jaka jest opinia m.in. rolników, hodowców trzody chlewnej i innych” – powiedział minister Kowalczyk.

Sprawdź: Wicepremier Henryk Kowalczyk na VIII Kongresie Rolnictwa RP

fot.facebook.com/MRiRW

swiatrolnika.info 2023