PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Światrolnika.tv /Jerzy Buzek: UE ma moralny obowiązek zwiększyć produkcję rolną

Jerzy Buzek: UE ma moralny obowiązek zwiększyć produkcję rolną

Autor: Sebastian Wroniewski 2022-07-02 12:00:00

Europoseł Jerzy Buzek w wywiadzie dla ŚwiatRolnika.info opowiedział o pomyśle ograniczenia stosowania środków ochrony roślin i kryzysie żywnościowym.

Europarlamentarzysta był gościem podczas Europejskiego Forum Rolniczego. Wydarzenie to nowa, rozszerzona formuła międzynarodowej konferencji rolniczej w Jasionce k. Rzeszowa, organizowanej od 2011 roku przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

Jerzy Buzek: UE ma obowiązek moralny, żeby zwiększyć produkcję rolną

Komisja Europejska planuje zmniejszenie stosowania środków ochrony roślin w Europie. Tymczasem Polska jest krajem, gdzie tych środków stosuje się najmniej. Polscy rolnicy obawiają się, że pomysły KE dramatycznie ograniczą produkcję rolną. Europoseł Jerzy Buzek uważa, że wobec obecnej sytuacji geopolitycznej Unia Europejska powinna zwiększyć swoją produkcję rolną, zaś sam pomysł redukcji nawozów może jeszcze ulec zmianie.

,,Afryka jest zagrożona głodem. Unia Europejska ma obowiązek moralny, ale także gospodarczy, żeby zwiększyć produkcję rolną. (…) W przypadku ograniczenia nawozów mówimy o pewnym działaniu docelowym w ciągu siedmiu lat. Mamy więc perspektywę roku 2030 i przez parę miesięcy, czy też rok lub dwa lata możemy zmienić tę ścieżkę dojścia do tego celu. Myślę jednak, że powinniśmy zwrócić uwagę na nowoczesne rozwiązania, a jednym z nich jest oparcie dozowania środków chemicznych dzięki technikom satelitarnym, w sposób zupełnie inny niż dotąd. Mówimy tu o precyzyjnym nawożeniu i precyzyjnym stosowaniu pestycydów dokładnie tam, gdzie trzeba i w takiej ilości, jak trzeba. (…) Stosujmy nowoczesne technologie i próbujmy utrzymać ten kierunek, który zaplanowaliśmy. Aczkolwiek na najbliższy rok czy dwa lata, te cząstkowe rozwiązania mogą zostać zmienione” – zauważa europoseł.

Jerzy Buzek: Rosja stosuje dziś zagrożenie głodem jako realną broń.

W wyniku rosyjskiego ataku na Ukrainę i zablokowaniu dostaw produktów rolnych z Ukrainy, krajom Afryki grozi głód. Ukraina nieprzypadkowo była bowiem nazywana „spichlerzem świata”. Zdaniem europosła w eksporcie zalegającego zboża powinna pomóc Ukrainie zarówno Unia Europejska, jak również Organizacja Narodów Zjednoczonych.

,,Rosja stosuje dziś zagrożenie głodem jako realną broń. Broń przeciwko cywilizowanemu i demokratycznemu światu, w tym także przeciwko krajom, które są dzisiaj biedne i to zagrożenie głodem jest u nich całkiem realne. To jest zupełnie nowy etap zagrożeń, na które zdecydowała się Rosja, zmieniając zupełnie nastroje wokół samej siebie. I to powinna być przede wszystkim odpowiedź Organizacji Narodów Zjednoczonych, bo to właśnie ta organizacja zajmuje się całościowo sytuacją na naszym globie i odpowiedzialnością za dostawy żywności i za równowagę oraz bezpieczeństwo. Jeśli zaś chodzi o Unię Europejską to państwa Unii Europejskiej wkładają wszelkie wysiłki w to, żeby pomóc Ukrainie. Oczywiście gdyby na poziomie Unii Europejskiej dało się rozwiązać problem transportu zboża z Ukrainy poprzez nasz kontynent, to byłoby najlepsze rozwiązanie i mam nadzieję że to się uda” – dodał Jerzy Buzek.

Czytaj też: Ograniczenie środków ochrony roślin – stanowisko samorządu rolniczego