PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Światrolnika.tv /Janusz Kowalski: Jawność NGO-sów powinna być oczywista

Janusz Kowalski: Jawność NGO-sów powinna być oczywista

Autor: Oliver Pochwat 2022-04-04 20:00:00

Janusz Kowalski wyjaśnił w programie Polska na serio – polityka, dlaczego transparentności finansowania organizacji pozarządowych jest ważna i potrzebna.

30 marca 2022 Solidarna Polska przedstawiła projekt "o transparentności finansowania organizacji pozarządowych”. Projekt zakłada, że podmioty, które osiągają przychody roczne powyżej 250 tys. zł, będą miały obowiązek złożyć w ramach sprawozdania finansowego wykaz darczyńców, którzy przekazali im więcej niż 10 tys. zł. Informacje takie NGO będą musiały zamieszczać na swoich stronach internetowych Duże organizacje pozarządowe, które osiągają przychód powyżej miliona złotych, będą miały dodatkowo obowiązek prowadzenia podobnie jak partie polityczne pełnego rejestru wpłat.

Pieniądze od Putina

Jak Informuje "Die Welt", "rosyjski rząd przekazał 82 miliony euro europejskim stowarzyszeniom ochrony klimatu, których celem jest zapobieganie produkcji gazu ziemnego w Europie". Jak słusznie zastanawia się dziennik i eksperci, w Europie za sprawą Putina pojawiły się dobrze zorganizowane grupy, zajmujące się zwalczaniem procesu szczelinowania w Europie Wschodniej, gdzie Rosja sprzedaje swoją energię.

"Kilka dni temu niemiecki Die Welt ujawnił, że aż 82 miliony euro przeznaczył w ostatnich latach Gazprom na dofinansowanie różnych organizacji pozarządowych w Unii Europejskiej po to, aby walczył o progazpromowy model polityki energetycznej. Aż się prosi, aby tę kwestię zbadać i wyjaśnić, czy te pieniądze niebyły wykorzystywane w Polsce poprzez wianuszek różnych NGO-sów właśnie po to, żeby walczyć z polskim węglem" – powiedział Janusz Kowalski.

Janusz Kowalski – lewicowa hipokryzja

Projekt ustawy o transparentności finansowania organizacji pozarządowych wywołał poruszenie wśród przedstawicieli NGO-sów funkcjonujących w Polsce. Prezes Instytutu Gospodarki Rolnej Szczepan Wójcik udzielił poparcia dla inicjatywy. Głos krytyki i obawy wyraził m.in. Szymon Osowski z Watchdog Polska. Jego zdaniem, "to są przepisy, które w Rosji doprowadziły do zamknięcia wielu instytucji. I one są przedstawiane w Polsce w czasie, w którym Rosja zaatakowała Ukrainę, wcześniej niszcząc społeczeństwo obywatelskie przy pomocy takich ustaw. Tego się nie da nawet skomentować".

"To jest wielka hipokryzja. Te najbardziej lewackie organizacje, czy Gazeta Wyborcza od lat atakowały wielki autorytet, jakim jest O. Tadeusz Rydzyk i media związane z Radiem Maryja i Tv Trwam za ewentualny brak jawności. Absolutnie te argumenty były i są nieprawdziwe. Kiedy pytamy o finansowanie tych organizacji z zagranicy, to nagle jest "putiniacja". Nagle Ci ludzie, którzy walczyli o rzekoma jawność, boja się tej jawności. To jest bardzo zastanawiające" – mówił Janusz Kowalski.

"Jawność jest czymś normalnym i dotyczy każdej organizacji pozarządowej i tej, która nie ma żadnej wrażliwości politycznej i tej, która zajmuje się profesjonalnymi sprawami. Tej z prawa, lewa i centrum. To dotyczy wszystkich"– wyjaśnił rozmówca Olivera Pochwata.

Czytaj także: Jan Krzysztof Ardanowski: Polsce nie zabraknie żywności


Autor: Oliver Pochwat

Dobromir Sośnierz: Nie chcemy przekupywać wyborców ich pieniędzmi


Autor: Sebastian Wroniewski

Polski producent surówek objęty sankcjami przez pomyłkę. Kowalczyk już działa


Autor: Sebastian Wroniewski

Polski producent surówek objęty sankcjami przez pomyłkę. Izdebski zapowiada pomoc


BULT SMOGOWICZE