O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Światrolnika.tv

30-08-2017

Autor: Świat Rolnika

Ile soku jest w soku? [WIDEO]

Do żadnych soków owocowych nie wolno dodawać cukru – mówi Barbara Groele z Krajowej Unii Producentów Soków w studio swiatrolnika.info. Czego możemy się spodziewać w nektarach i napojach? Co to jest sokoterapia?

Do żadnych soków owocowych nie wolno dodawać cukru – mówi Barbara Groele z Krajowej Unii Producentów Soków w studio swiatrolnika.info. Czego możemy się spodziewać w nektarach i napojach? Co to jest sokoterapia?

Branża sokownicza podlega ściśle określonym przepisom unijnym i krajowym. Co istotne – jest to gałąź przemysłu spożywczego, w której odnotowuje się najmniej nadużyć, co przekłada się na dobrą jakość wytworzonych produktów. 

– Sok jest to produkt, do którego nie wolno dodawać żadnych konserwantów. Nie wolno również dodawać żadnych barwników ani aromatów sztucznych. Czyli barwa, smak, aromat, pochodzi z owoców, z których został wyprodukowany. Do soków owocowych i pomidorowych nie wolno dodawać cukrów

– tłumaczy Barbara Groele.

Inaczej jest w przypadku nektarów, do których wolno dodawać cukier i słodziki, jednak ten fakt zawsze musi być zadeklarowany w składnikach. Nektary mają wiele walorów, ponieważ do ich produkcji używa się owoców o kwaśnym i wyraźnym smaku, które nie są wzbogacane żadnymi konserwantami, ani sztucznymi aromatami. Napoje różnią się od soków tym, że do nich dodaje się coś, co nie jest używane do produkcji soków. Są tworzone na bazie wsadu owocowego, ale są i takie, w których składników naturalnych jest niewiele.W napojach mogą być konserwanty. Wszystkie informacje na temat składu można znaleźć na etykiecie, stąd ważne jest, by zawsze przed konsumpcją się z nią zapoznawać. 

Soki owocowe swe walory zawdzięczają wartościom odżywczym ukrytym w surowcach, z których są produkowane. Owoce mają w sobie witaminy i minerały, które są bardzo korzystne dla organizmu ludzkiego. Dzięki dużej ilości soli mineralnych i wartości odżywczych niektóre zyskują nawert miano superowoców. 

– Przykładem polskiego superowocu jest aronia. Jest bardzo silnym antyoksydantem. Bardzo korzystnie wpływa na organizm człowieka. Reguluje, a wręcz obniża ciśnienie. Czarna porzeczka jest kolejnym superoowocem

– wymienia Barbara Groele.

W Polsce spożywa się zdecydowanie za mało owoców i warzyw w dziennej diecie. Tu naprzeciw wychodzą producenci soków, którzy w szklance gotowego produktu proponują jedną porcję ze wskazanej dawki dziennej owoców i warzyw. Stąd warto przekonać się do spożywania soków dla zdrowia i urody. 

 

19-20 września 2017 roku w Warszawie odbędzie się XIII Międzynarodowy Kongres Promocji Warzyw i Owoców. Patronem medialnym tego wydarzenia jest swiatrolnika.info

 

Reporter: Kalina Brzozowska

Zdjęcia: Piotr Dublański

Montaż: Barbara Goliasz

swiatrolnika.info 2023