O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Wywiady

27-04-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Henryk Kowalczyk: Każdy kraj może wprowadzić dopłaty do nawozów

Wicepremier Henryk Kowalczyk w wywiadzie dla ŚwiatRolnika.Info skomentował wejście w życie dopłat do nawozów z budżetu krajowego.

Od poniedziałku 25 kwietnia rolnicy mogą składać wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie dopłat do zakupu nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, zakupionych w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r. Nabór potrwa do 16 maja 2022 r.

Dopłaty do nawozów w kolejnych latach?

Zdaniem wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka, rząd nie ma w planach wprowadzenia dopłat do nawozów w kolejnych latach. Przedstawiciele rządu mają nadzieję, że sytuacja na rynku się unormuje.

„Na razie nie planujemy dopłat do nawozów w latach kolejnych, ponieważ sytuacja cenowa i relacji cenowych nawozów do zbóż ulegnie normalizacji. Być może nadal będą na wyższym poziomie, ale sytuacja powinna się ustabilizować” – mówi wicepremier.

„Ten moment jest o tyle trudny, że część rolników sprzedała zboże po niskich cenach np. tuż po zbiorach, czyli w sierpniu, bądź wrześniu 2021 roku, a nawozy muszą kupić po wysokich cenach. Stąd tak wysoki dysonans między obiema cenami. Mam nadzieję, że rok 2023 będzie stabilniejszy, być może nadal to będą ceny na poziomie wyższym, ale porównywalne jedne z drugimi” – dodaje Henryk Kowalczyk.

Henryk Kowalczyk: Każdy kraj może wprowadzi dopłaty

Henryk Kowalczyk uważa, że większość rolników skorzysta z dopłat do nawozów. Ministerstwo na razie nie ma szacunków, czy będzie to 100 proc. rolników, ale zdaniem ministra rolnictwa większość skorzysta z tej możliwości. W dalszej części wywiadu omówiono skargi niemieckich rolników na polski program dopłat.

„Nasze dopłaty są dopłatami z budżetu krajowego. One potrzebowały jedynie zgody Komisji Europejskiej, żeby była uznana za legalną pomoc publiczną. Każdy kraj może wprowadzić takie rozwiązanie. Komisja Europejska w swoim komunikacie stwierdziła jasno, że istnieją możliwości stosowania dopłat krajowych dla każdego rolnika, w każdym kraju Wspólnoty. Jest to komunikat z 24 marca 2021 roku, który określa pewne ramy i każdy może się do tego dostosować. Polska była pierwszym wnioskodawcą i pierwszym krajem, który takie możliwości wprowadził. Nic nie stoi na przeszkodzie, by takie dopłaty wprowadzić” – skomentował wicepremier.

Czytaj również: Kowalczyk: Prawie wszyscy rolnicy będą się starać o dopłaty do nawozów

swiatrolnika.info 2023