O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

08-03-2022

Autor: Karol Pepliński

Ekspert: Wojna nie wpłynie na eksport polskich produktów mleczarskich

Ze względu na wysoki eksport polskich produktów mleczarskich, polski przemysł przetwórczy na rynku mleka utrzymuje status eksportera netto.

Jak na to wszystko wpłynie wojna na Ukrainie? Na “(O)ceny rolnicze” zaprasza Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej. Ekspert przedstawi również notowania cen produktów gotowych w Polsce i GDT, a także opowie o strukturze towarowej i geograficznej polskiego eksportu artykułów mlecznych.

Eksport polskich produktów mleczarskich a wojna

Produkty mleczarskie drożeją na nowozelandzkiej giełdzie GlobaI Dairy Trade. Wzrost notowań na ostatniej aukcji ustanowił nowy rekord ostatniej dekady. Według niedawno opublikowanego raportu rocznego GDT, podczas aukcji w 2021 r. sprzedano produkty mleczne o wartości 2,5 miliarda dolarów. Proszki mleczne stanowiły 79 proc. wszystkich sprzedanych produktów. Jak jednak wojna na Ukrainie wpłynie na eksport polskich produktów mleczarskich?

,,Dane wskazują na to, że eksport produktów mleczarskich do Rosji i Białorusi jest marginalny. Większe ilości wysyłaliśmy, co prawda na Ukrainę, ale ostatecznie jest to zaledwie 5 proc. wartości wywozu. Z pewnymi trudnościami mogą się spotykać pojedyncze mleczarnie, które z naszymi wschodnimi sąsiadami prowadziły szerszą współpracę. Rykoszetem może odbić się bojkot rosyjskich i białoruskich towarów, które mogą być ze względu na podobieństwo językowe, mylone z polskimi produktami opatrzonymi specjalnymi etykietami przeznaczonymi na rynek ukraiński – tłumaczy Jarosław Malczewski.

Eksport polskich produktów mleczarskich a Zielony Ład

Na eksport polskich produktów mleczarskich wpłynąć może jednak Zielony Ład. Podczas panelu dla hodowców bydła zorganizowanego w ramach tegorocznych Targów Ferma, rozmawiano o skutkach Zielonego ładu dla producentów mleka.

,,Mamy rozwiniętą produkcję i to my moglibyśmy uzupełnić brakujące litry mleka w tym spożyciu, jednak Zielony Lad nas zablokuje i pozwoli na rozwój mleczarstwa w innych częściach świata, podczas gdy nasze może zostać zredukowane Wyrównanie standardów produkcyjnych: uczestnicy pozostali jednak sceptyczni, tłumacząc, że dostosowanie zajmie nawet i 20 lat. Ich zdaniem wprowadzenie Zielonego Ładu powinno zostać odłożone do czasu wyrównania standardów produkcyjnych” – dodaje Malczewski.

Oglądaj też: Ekspert: Wojna na Ukrainie uderzy w polskich eksporterów

swiatrolnika.info 2023