Malejąca produkcja w Unii Europejskiej przekłada się na rosnące ceny mleka w skupie. Jak wpłynęło to na rynek polski? Na “(O)ceny rolnicze” zaprasza prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej Jarosław Malczewski.
Ponadto, ekspert omówił między innymi wpływ COVID-19 na rynek mleka, a także aktualną sytuację na chińskim rynku mleczarskim.
Zdaniem Jarosława Malczewskiego rosnące ceny mleka odnotowane we wrześniu 2021 roku są kontynuacją trendu obserwowanego od kilku miesięcy:
Notowana cena mleka we wrześniu 2021 roku jest kontynuacją trendu wzrostowego, bowiem wyniosła 1,5571 złotego za jeden litr i była to cena wyższa o 15 procent od tej notowanej w analogicznym okresie roku poprzedniego.
Zdaniem eksperta na wzrost cen przełożył się również wysoki popyt w sektorze gastronomicznym.
Wzrost popytu, w tym w sektorze gastronomicznym oraz wysokie ceny tłuszczów roślinnych i innych zamienników wspierają podwyżki cen tego produktu
– wyjaśnił prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej
Ekspert zauważył również, że zarówno ceny mleka odtłuszczonego jak i pełnego w proszku odnotowały kolejne wzrosty:
Za odtłuszczone mleko w proszku płacono 12,09 złotego za kilogram i była to cena o 1,5 procenta wyższa od tej ubiegłotygodniowej oraz o 3,8 procenta wyższa od tej odnotowanej w ubiegłym miesiącu. Z kolei cena zbytu pełnego mleka w proszku wzrosła o 0,3 procenta w stosunku do poprzedniego tygodnia i o 0,8 procenta wyższa w stosunku do tej notowanej w ubiegłym miesiącu. Natomiast w stosunku do ubiegłego roku ceny OMP wzrosły o 32,2 procenta, a pełnego mleka w proszku o 23,9 procenta
– wymienił prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej, Jarosław Malczewski.
Oglądaj także: Malczewski: Wzrost produkcji mleka jest niemal pełzający