O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

21-12-2021

Autor: Świat Rolnika

Ekspert: Europejski Zielony Ład spowoduje spadek produkcji mleka

Jak Europejski Zielony Ład wpłynie na rynek mleka? Na “(O)ceny rolnicze” zaprasza Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej.

Ekspert przedstawi również notowania cen produktów gotowych w Polsce, a także omówi światową produkcję mleka. To jednak Zielony Ład jest tematem, który spędza sen z powiek rolników i hodowców. Eksperci zwracają uwagę, że jest to projekt ideologiczny, a dobro rolników oraz konsumentów jest kwestią drugorzędną. Główne cele w ramach strategii nadal nie są do końca jasne na poziomie poszczególnych krajów, co wzbudza niepokój. Ponadto wiele postulatów zawartych w tej strategii rozwoju, jest odrealnionych.

Europejski Zielony Ład a rynek mleka

Zdaniem wielu ekspertów Europejski Zielony Ład wpłynie negatywnie na europejskie, w tym polskie rolnictwo. Nowy ideologiczny program unijny będzie miał również wpływ na branżę mleczarską.

,,Strategia, która w nowej perspektywie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2021-2027 będzie stanowiła istotny koszt w wydatkach z budżetu, pochłaniając aż 40% przewidzianych na ten cel wydatków. Sektor eksportu, będący nie tylko filarem jak i kołem zamachowym polskiego sektora mleczarskiego może mieć się czego obawiać. Zakładając wdrożenie Europejskiego Zielonego Ładu w obecnie proponowanej formie, realny staje się scenariusz, w którym produkcja mleka spadnie o około 10%” – wskazuje Malczewski.

,,W konsekwencji może to prowadzić do zmniejszenia walorów konkurencyjnych polskiego sektora eksportowego na rynku światowym. Niestety, pomimo pięknych haseł o zdrowej żywności, czystym środowisku naturalnym, oszukać się nie da jednego, prostej kalkulacji kosztów wytworzenia surowca” – dodaje ekspert.

Rosnące koszty

Jak wskazuje ekspert, Europejski Zielony Ład spowoduje wzrost kosztów produktów mleczarskich.

,,Trudno też polemizować z faktem, że rynek nie cierpi próżni, a świat oczekuje taniego, dobrej jakości surowca. Sami, jako Europa, wychodząc przed szereg przodowników ekologicznych trendów, nie możemy zapomnieć o tym, że coraz mocniejsza konkurencja na świecie, tylko czeka na nasze oddanie walkowerem, dotychczas dobrze rozgrywanego, meczu. Mleko ekologiczne już teraz w Unii Europejskiej jest droższe o ponad 30% od konwencjonalnego, a ta różnica może się, na domiar złego, jeszcze zwiększyć po tym, jak branża będzie zobligowania do ponoszenia ponownie kosztów nowych inwestycji” – wskazuje Malczewski.

,,Wielkie molochy, liderzy branży, sobie raczej poradzą, ponieważ mają nie tylko spore zasoby kapitałowe, ale i zdolność kredytową. Czy mniejsi i średni producenci, przetwórcy również? Można co do tego mieć spore wątpliwości. Problem w tym, ze liczebnie takie gospodarstwa stanowią dominującą cześć ogółu działającego na krajowym rynku. W okresie, kiedy prowadzony był uzasadniony systemem kwot mlecznych, producentów ogółem było ok.130 tysięcy, a tych, którzy mieli powyżej 100 krów, tylko 504” – dodaje.

Oglądaj też: Ekspert: Rynek mleka może się załamać przez konflikt na Ukrainie

swiatrolnika.info 2023