O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Rynek mleczarski — fakty, wiadomości, opinie

26-07-2022

Autor: Karol Pepliński

Ekspert: Cena mleka w skupie ponownie wzrosła w czerwcu

Cena mleka w skupie we wszystkich państwach UE była w kwietniu wyższa o 2,3% niż w marcu bieżącego roku oraz o ponad 20% wyższa niż w kwietniu ubiegłego roku.

Jak wskazuje w “(O)cenach rolniczych” Jarosław Malczewski, prezes Polskiej Grupy Mleczarskiej, niestety nie oznacza to wcale większego zysku dla rolników, bo zjadają je rosnące koszty produkcji, co powoduje, że surowca na rynku jest coraz mniej. Ponadto nad producentami mleka ciągle wisi ryzyko suszy, które może tylko spotęgować ograniczenie produkcji.

Cena mleka w skupie wzrosła

Według danych GUS, średnia cena mleka w skupie w Polsce w czerwcu 2022 r. wyniosła 227,18 zł/hl. Ceny oferowane producentom mleka przez podmioty skupowe za surowiec w ubiegłym miesiącu wzrosły o 2,7 proc. w stosunku do tych, jakie mleczarnie wypłacały w maju 2022 r. Cena z czerwca bieżącego roku jest również wyższa od tej, jaką mleczarnie oferowały producentom w analogicznym okresie 2021 r. o 51,2 proc.

Najwyższą cenę mleka w czerwcu br. odnotowano w województwach: warmińsko-mazurskim – 236,11 zł/hl, podlaskim – 232,85 zł/hl i lubuskim – 231,82 zł/hl. Najniższe stawki wypłacano zaś w województwach: małopolskim – 212,23 zł/h1, łódzkim – 212,81 zł/hl i świętokrzyskim – 221,30 zł/hl.

,,Po raz kolejny województwo warmińsko-mazurskie zajęło pierwsze miejsce w rankingu cen mleka w Polsce. Na drugim miejscu znalazło się województwo podlaskie. Trzecie zaś było województwo lubuskie. Na końcu listy znalazło się tradycyjnie już województwo małopolskie ze stawką, która była niemal identyczna z ta zarejestrowaną w województwie łódzkim. Różnica pomiędzy najwyższą i najniższą ceną mleka i wynosi obecnie ok. 15 groszy, więc różnice między skrajnymi województwami wyraźnie się zmniejszyły” – wskazuje Jarosław Malczewski.

Powyżej średniej unijnej

Cena mleka surowego o rzeczywistej zawartości tłuszczu i białka wypłacana producentom mleka w Unii w kwietniu br. wynosiła 45 eurocentów, a w marcu br. 43 eurocenty. Na najwyższe podwyżki w stosunku do marca br. zdecydowali się przetwórcy w Belgii oraz we Francji. Tam cena mleka w skupie w kwietniu br., w porównaniu do marca br., wzrosła odpowiednio o ponad 7% oraz 6%.  Tym samym, za kilogram mleka dostarczonego do mleczarni belgijscy rolnicy otrzymywali średnio 51 eurocentów, a francuscy – 44 eurocenty.

,,Ponad czteroprocentowe podwyżki odnotowano również kolejno w Chorwacji, Rumunii, Niderlandach i w Słowenii. W Polsce ceny mleka surowego wzrosły w analizowanym okresie o ponad 3,8%. 11 naszych zachodnich sąsiadów średnie ceny mleka zmieniły się nieznacznie, podobnie było w Danii. Natomiast w ujęciu rocznym, największe różnice w cenie skupu mleka zaobserwowano na Litwie (o prawie 33%), Łotwie (ok 32%, oraz w Belgii (ponad 31%). W Polsce od kwietnia ubiegłego roku średnia cena za mleko dostarczone do mleczami wzrosła o ponad 23%, czyli o prawie 3 punkty procentowe powyżej średniej unijnej” – dodaje Jarosław Malczewski.

Oglądaj też: Ekspert: Zamienniki mleka nie powinny być określane jako „mleko”

swiatrolnika.info 2023