PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Światrolnika.tv /Edward Siarka: Musimy wykorzystywać nasze złoto jakim jest węgiel

Edward Siarka: Musimy wykorzystywać nasze złoto jakim jest węgiel

Autor: Oliver Pochwat 2022-06-24 15:36:00

Edward Siarka w rozmowie z Oliverem Pochwatem w programie Polska na serio- polityka odniósł się informacji o powrocie do węgla przez Holandię.

Holenderski minister energii i klimatu Rob Jetten zapowiedział zwiększenie produkcji energii z elektrowni węglowych. Ma to zagwarantować bezpieczeństwo dostaw w nadchodzącej zimie. Francja i Wielka Brytania będą wydłużać żywotność swoich elektrowni węglowych poprzez zawieruchę na rynku energetycznym spowodowaną przez atak Rosji na Ukrainę. Do Węgla wraca również Austria i Niemcy.

Edward Siarka – Węgiel i Holandia

Solidarna polska to formacja, która nie zgadza się na likwidację polskiego węgla i likwidacji polskiej energetyki węglowej. Jak zatem pogodzić wymagania, które nakłada na nas UE w związku z przyjętymi pakietami klimatycznymi a zapewnieniem ciepła Polakom. Czy w obecnej sytuacji geopolitycznej Polska nie powinna zweryfikować swoich planów dotyczących wygaszania polskiego górnictwa?

Edward Siarka

"W tej chwili obserwujemy prawdziwą rewolucję, jeśli chodzi o postawę państw, które do tej pory twierdziły, że jedyną szansą dla nas jest tylko zielona transformacja. Widać, że rzeczywistość jest taka, jak sytuacji kryzysowej, w której się znaleźliśmy. Na razie mówimy tylko o możliwości ograniczenia dostarczania gazu przez stronę rosyjską. To nie zakręcenie kurka. Pod pozorem awarii jednej ze stacji Rosjanie ograniczyli te dostawy. To już spowodowało reperkusje na rynku europejskim takich jak bardzo szybki wzrost cen gazu, co automatycznie przenosi się na konsumentów, ale też jest ogromnym wyzwaniem dla przedsiębiorców i miejsc pracy. Może to jest argument, który również przekonuje Holendrów, że muszą zareagować i mimo wszystko przeprosić się z kopaliną, jaką jest węgiel" – mówił minister Edward Siarka.

Solidarna Polska – Energetyka węglowa

Zbigniew Ziobro oświadczył w poniedziałek, że polska energetyka powinna być oparta na krajowych złożach węgla. Jak przyznał, Solidarna Polska gotowa jest wziąć w rządzie odpowiedzialność za rozwój polskiej energetyki węglowej. Jakby to miało wyglądać?

"Postawienie tej sprawy jasno przez ministra Ziobrę spowodowało, że w najbliższym tygodniu odbędzie się specjalne posiedzenie Rady Ministrów w tej sprawie. Ta sprawa związana z polityką energetyczną i całej branży węglowej ma być szczegółowo omówiona tak, aby znaleźć rozwiązania prawne, które nie będą skutkowały kolejnymi karami na Polskę, gdybyśmy musieli iść w tym kierunku. Wszystko wskazuje jednak na to, że będziemy musieli iść w tym kierunku, w którym węgiel będzie stosowany jako źródło ciepła" – przyznał rozmówca Olivera Pochwat.

Czytaj także: Mariusz Gosek: Unijne pomysły klimatyczne są absurdalne