O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – DEBATY

09-06-2022

Autor: Magdalena Podgórska

Debata IGR: Krajowy Plan Odbudowy, a polskie rolnictwo

Z jakimi konsekwencjami dla polskiego sektora rolnego liczyć trzeba się po drożeniu Krajowego Planu Odbudowy? O tym w dzisiejszej Debacie Instytutu Gospodarki Rolnej (IGR).  

Gośćmi Moniki Przeworskiej będą dziś: Jarosław Sachajko (Kukiz’15 – Demokracja Bezpośrednia), Anna Bryłka (Konfederacja), Anna Gembicka (Prawo i Sprawiedliwość, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi), Arkadiusz Iwaniak (Nowa Lewica) oraz Stefan Krajewski (Polskie Stronnictwo Ludowe). Uczestnicy debaty zastanowią się jakie skutki dla polskiego rolnictwa może przynieść wdrożenie Krajowego Planu Odbudowy? Debata IGR startuje już dziś o 19.00 na portalu ŚwiatRolnika.Info oraz na naszym kanale w serwisie YouTube. 

KPO ma poprawić koniunkturę

Realizacja KPO będzie miała istotny wpływ na poprawę pogarszającej się koniunktury – powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska. MF szacuje, że rozpoczęcie wydatkowania środków z KPO od IV kw. br. może zwiększyć dynamikę PKB do 0,1 pkt. proc. w 2022 r., o około 0,6 pkt. proc. w 2023 r. i do 1 pkt. proc. w kolejnych latach. Jak podkreśla IGR, będzie miało wpływ także na kondycję sektora rolnego. 

„KPO będzie w pewnym stopniu przeciwdziałało rysującemu się na horyzoncie spowolnieniu w gospodarce. Szacujemy, że rozpoczęcie wydatkowania środków z KPO od IV kw. br. może zwiększyć dynamikę PKB do 0,1 pkt. proc. w 2022 r. i o około 0,6 pkt. proc. w przyszłym roku. W kolejnych latach środki z KPO mogą zwiększyć dynamikę PKB nawet do 1 pkt. proc. Realizacja KPO będzie miała istotny wpływ na poprawę pogarszającej się koniunktury” – powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska podczas odbywającego się w Sopocie Europejskiego Kongresu Finansowego.

W jej ocenie dzięki realizacji KPO powinna się zwiększyć dynamika inwestycji, co w pewnym stopniu będzie przeciwdziałać negatywnym efektom wywołanym przez wojnę w Ukrainie i wysoką inflację. Ministerstwo Finansów w Aktualizacji Programu Konwergencji spodziewało się wyhamowania inwestycji prywatnych.

„Czynnikiem, które to zrekompensują miały być głównie inwestycje publiczne w obronę narodową. Teraz dodatkowym impulsem proinwestycyjnym będzie też realizacja KPO.

Szacujemy, że KPO podniesie dynamikę inwestycji ogółem w gospodarce o ok. 0,4 pkt. proc. w br. oraz ok. 2,0 pkt. proc. w kolejnych latach. To powinno doprowadzić do wzrostu stopy inwestycji z około 16,5 do ponad 17 proc. PKB. W długim okresie KPO pomoże przejść transformację energetyczną w Polsce. To szansa na zatrzymanie szybkiego wzrostu cen energii i poprawę konkurencyjności polskich firm” – powiedziała Magdalena Rzeczkowska.

Minister dodała, że podobne efekty powinny wystąpić w przypadku przyspieszenia cyfryzacji gospodarki. Stwierdziła również, że przyspieszenie wzrostu PKB i wzrost inwestycji „będą wpływały również pozytywnie na naszą sytuację fiskalną”.

Czytaj także: Debata IGR: Jak rozwiązać problemy rynku owoców i warzyw?

Fot. AR

 

swiatrolnika.info 2023