O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – DEBATY

02-06-2022

Autor: Magdalena Podgórska

Debata IGR: Jak rozwiązać problemy rynku owoców i warzyw?

Jakie mechanizmy wprowadzić należy, aby uzdrowić polski rynek owoców i warzyw? Ten i inne tematy porusza najnowsza Debata Instytutu Gospodarki Rolnej (IGR). 

DEbata IGR startuje już o 19.00. Gośćmi Moniki Przeworskiej są dziś: Jacek Hecht (Porozumienie Jarosława Gowina), Mirosław Maliszewski (Polskie Stronnictwo Ludowe, prezes Związku Sadowników RP), Michał Urbaniak (Konfederacja/Ruch Narodowy), Arkadiusz Iwaniak (Nowa Lewica) oraz Anna Gembicka (Prawo i Sprawiedliwość, sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi)
Dzisiejsza Debata IGR toczyć będzie się wokół dwóch głównych zagadnień: 

- Problemy i sposoby rozwiązania problemów na rynku owoców i warzyw – czy proponowana przez Nową Lewicę ustawa, która gwarantuje rolnikom tak zwaną cenę minimalną może okazać się dobrym rozwiązaniem? 

- Jak ograniczyć dyktat sieci handlowych i stworzyć przestrzeń do wzrostu dochodów  rolników?

Wojna na Ukrainie uderza w sektor sadowniczy

W porównaniu do kwietnia 2021 r. tegoroczny kwiecień był nieco gorszy, w eksporcie polskich jabłek. Według danych Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa eksport w kwietniu 2021 r, wyniósł 35 427 171 t, a w kwietniu  2022 roku 30 158 169  t. Wpływ na tegoroczny  gorszy wynik miało oczywiście białoruskie embargo i wojna w Ukrainie. Wartości eksportu i udziały w łącznym wolumenie polskiego eksportu produktów w okresie styczeń-październik 2021 r. na Białoruś przedstawiały się następująco: gruszki – 15,4 mln euro i blisko 83%, jabłka – 31,8 mln euro i ok. 14%, świeże truskawki – 4,5 mln euro i ponad 70%, wiśnie i wiśnie mrożone – 8,3 mln euro i ok. 2 tys. 30%, warzywa mrożone – 12,5 mln euro i ok. 6%. Po uchyleniu embarga w minionym miesiącu wysłaliśmy na Białoruś zaledwie 749 t jabłek. W przypadku Ukrainy eksport polskich jabłek w kwietniu 2021 r. wyniósł 1551 607 t, w tym roku w kwietniu było to 0 t.

„My mamy problemy w handlu z Kazachstanem czy Mongolią bo transporty nie mogą jechać przez Ukrainę, a z kolei transport przez Białoruś czy Rosję jest też problematyczny. Z kolei Mołdawia miała ok. 100 tys. ton jabłek do sprzedania na rynek rosyjski i białoruski a teraz będzie chciała sprzedać ten towar do krajów Unii Europejskiej. Sytuacja jest taka, że wojna zwiększyła presję podażową a to oznacza spadki cen dla producentów. Co dalej to jedna wielka niewiadoma – mówi Witold Boguta z KZGPOiW.

Problemem dla sektora producentów owoców i warzyw pozostaje także realizacja założeń Europejskiego Zielonego Ładu, który może doprowadzić do znacznego ograniczenia produkcji. 

Eksperci z całej Unii Europejskiej zwracali uwagę, że rosnące koszty produkcji owoców i warzyw w zależności od kraju wynoszą od 20 do 40%. Niestety ten trend będzie się utrzymywał. Zdaniem ekspertów z Uniwersytetu w Wageningen Europejski Zielony Ład będzie miał znaczący wpływ na sektor owoców i warzyw. Badanie holenderskich naukowców potwierdza wcześniejsze wyniki badań przeprowadzone przez Departament Rolnictwa USA, Wspólne Centrum Badań Komisji Europejskiej oraz Uniwersytet w Kilonii, mówiące o tym że wdrożenie celów strategii „Od pola do stołu” i strategii „Bioróżnorodności” doprowadzi do zmniejszenia produkcji upraw w całej UE średnio o 10 do 20%, wzrostu kosztów produkcji, spadu eksportu oraz wzrostu importu. Jednocześnie wpływ celów obu strategii na uprawy trwałe (winogrona, jabłka, oliwki, owoce cytrusowe) będzie  większy niż na uprawy roczne (rośliny oleiste, rzepak, pszenica, kukurydza oraz buraki cukrowe).

Czytaj także: Debata IGR: Czego potrzebuje polska spółdzielczość rolna?

fot. AR


 

swiatrolnika.info 2023