O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

POLSKA NA SERIO – POLITYKA

06-07-2022

Autor: Mateusz Chrząszcz

Agencki: Carl Menger to ojciec chrzestny Austriackiej Szkoły Ekonomii

Dlaczego Carl Menger nie jest osobą znaną? Czym jest Austriacka Szkoła Ekonomii? Gościem Łukasza Warzechy w "Polska na Serio BIZNES" jest Tomasz Agencki.

Tomasz Agencki jest podcasterem, filmowcem oraz autorem książek. Promuje wolność słowa, zgromadzeń, wyznania, a przede wszystkim wolność gospodarczą. W ramach swojej działalności współpracuje z wieloma różnorodnymi organizacjami wolnościowymi i pro-rynkowymi. Obecnie pracuje nad filmem o Carlu Mengerze, który stworzył podwaliny pod Austriacką Szkołę Ekonomii.

Ekonomista pochodził z Nowego Sącza

Tomasz Agencki tworzy film z okazji 150 rocznicy wydania „Zasad Ekonomii” napisanych przez Carla Mengera, od którego swój początek bierze szkoła austriacka. Zdaniem Filmowca ekonomista nie jest osobą tak znaną jak inni przedstawiciele nurty ekonomii klasycznej pokroju Miltona Friedmana, Adama Smitha, Ludwiga von Misesa, Murray’a Rothbarda, czy też Henry’ego Hazlitta.

„Zawsze kiedy spędzamy więcej niż jedną godzinę w środowisku wolnościowym to słyszymy nazwiska klasycznych liberałów, libertarian, czy po prostu wolnościowców i odniesienia do Austriackiej Szkoły Ekonomii. Głównym przedstawicielem tej szkoły jest Ludwig von Mises, jednakże to właśnie Carl Menger jest uznawany za założyciela i ojca chrzestnego tej szkoły, a praktycznie wiadomo o nim bardzo niewiele” – stwierdził filmowiec.

„Dopiero od 2–3 lat mamy możliwość prześledzenia biografii ekonomisty w sposób złożony. Jednym z powodów powstania tego filmu jest właśnie odpowiedzenie na pytanie „dlaczego tak mało wiemy o Carlu Mengerze?”. On był postacią znaną, mamy jego opracowania, dwie książki, eseje, ale praktycznie o jego życiu prywatnym nie wiemy prawie nic” – dodał.

Kim był Carl Menger?

Carl Menger stworzył podwaliny Austriackiej Szkoły Ekonomii, która głosi swoją wizę gospodarki. Zdaniem Tomasza Agenckiego przedstawiciele Szkoły najczęściej sugerują podstawowe i banalne rzeczy. Najciekawsze w nauce tej Szkoły dla filmowca jest to, że jak czytamy ich opracowania i streszczenia, to te wszystkie rzeczy wydają się oczywiste.

„Jednakże, potem się okazuje, że politycy zajmujący się gospodarką przyznają rację tym twierdzeniom, ale wolą dokładać nowe podatki, likwidować ulgi, wprowadzać kolejne regulacje. Szkoła Austriacka ustawia człowieka w środku gospodarki, mówi ona, że kołem zamachowym nie są plany państwa, ale wszyscy obywatele dokonujący transakcji. Konflikty, które opisuje w swoich publikacjach Carl Menger są nadal aktualne, mimo, że żył on w XIX wieku. Austriacy mają uniwersalne recepty na problemy gospodarcze i ekonomiczne, ale to polityka przeszkadza. Politycy cały czas potrzebują czegoś nowego, kolejnych innowacji” – mówi w wywiadzie Agencki.

„Carl Menger wszedł w pewien konflikt, który historycy ekonomii nazwali „sporem o metodę”. Kwestia polegała na tym, że nasz bohater z Nowego Sącza był prawnikiem i ekonomistą, wykształconym na uniwersytecie w Pradze, aczkolwiek doktorat pisał w Krakowie, ponieważ doskonale mówił i czytał po polsku, pomimo, że nie był Polakiem. Pochodził z niemiecko-czeskiej. On był częścią niemieckiej kultury, a sam poszedł w ślady swojego ojca i dziadka, którzy byli wyjątkowymi służbistami, pracującymi na rzecz niemieckiego państwa. Zainteresował się ekonomią i uważał, że musi usprawnić działanie mechanizmów ekonomicznych, które występowały w tamtym czasie” – dodaje.

Czytaj równiez: Jacek Kowalski: Gender zaczyna odgrywać rolę marksizmu na uczelniach

swiatrolnika.info 2023