O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Światrolnika.tv

07-10-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

5G w rolnictwie - drony pomogą w zwiększeniu wydajności upraw

Huawei i Dronetech – największy austriacki dostawca usług dronowych – przedstawili nowe aplikacje, które mają wesprzeć rolnictwo zrównoważone.

Obie firmy ogłosiły, że ich współpraca przechodzi właśnie w drugą fazę projektu "Digital Sky". W jej ramach Huawei dostarczy usługi przetwarzania w chmurze na fundamencie sieci 5G, natomiast drony Dronetech będą badać teren i obiekty, aby uchwycić obrazy i dane, które zostaną przetworzone przez sztuczną inteligencję i natychmiast dostarczą użytkownikom wyniki działań

Rolnictwo zrównoważone będzie wspierane przez drony

W winnicy Nussböckgut, wielowiekowej posiadłości w Górnej Austrii, obie firmy przedstawiły aktualizację swojego pionierskiego projektu, który rozpoczął się w zeszłym roku. Huawei i Dronetech zaprezentowały, w jaki sposób ich technologie 5G i IoT mogą wesprzeć rolnictwo zrównoważone w Austrii. 

Obie firmy ogłosiły, że ich współpraca przechodzi właśnie w drugą fazę projektu "Digital Sky". W jej ramach Huawei dostarczy usługi przetwarzania w chmurze na fundamencie sieci 5G, które posłużą jako podstawa do analizy z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w czasie rzeczywistym. Tymczasem drony Dronetech, wyposażone w kamery i czujniki o wysokiej rozdzielczości, będą badać teren i obiekty, aby uchwycić obrazy i dane, które zostaną przetworzone przez sztuczną inteligencję i natychmiast dostarczą użytkownikom wyniki działań.

Wiemy, że tylko dzięki partnerstwu i dzieleniu się naszą technologią możemy ulepszać rozwiązania i wyniki nie tylko dla postępu technologicznego, ale również dla zwykłych ludzi – powiedział Radosław Kędzia, wiceprezes Huawei w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i krajach nordyckich. 

Technologia pomaga rolnikom wykrywać małe owady, monitorować stan upraw i przewidywać, jak będą wyglądać zbiory, pozwalając na precyzyjną optymalizację wykorzystania wody, środków chemicznych i pestycydów przy minimalnych stratach. 

W drugiej fazie w planach jest również opracowanie strategii gospodarki współdzielonej dla usług dronowych. Użytkownicy z różnych sektorów, w tym rolnicy, gminy, korporacje lub osoby prywatne, mogliby wynajmować drony i ich rozwiązania sztucznej inteligencji do różnego rodzaju zastosowań, takich jak kontrola paneli słonecznych, zarządzanie ruchem drogowym lub wykrywanie zużycia linii energetycznych.

“Projekt Huawei i Dronetech zakładający wykorzystanie dronów w uprawie szparagów i winorośli jest pierwszym takim w Austrii. Naszą ambicją jest, by móc analizować wzrost roślin za pomocą rozpoznawania obrazu w czasie rzeczywistym. Dzięki temu będziemy w stanie poprawić stan zbiorów, wydajność i jakość produktów. Chcemy wykorzystać możliwości cyfrowej transformacji, a do tego potrzebna jest optymalna infrastruktura zbudowana na fundamencie sieci 5G” – wyjaśnia Andreas Reichhardt, dyrektor generalny Dyrekcji VI – Telekomunikacja, Poczta i Górnictwo w austriackim Ministerstwie Finansów.

Rolnikowi będzie łatwiej wykryć zmniejszenie witalności roślin na polu i w tym samym czasie okreslić potrzebną ilość środka, by zaaplikować go jedynie tam, gdzie jest on faktycznie potrzebny. Pozwala to zaoszczędzić czas, pieniądze i koszty produkcji, zwiększając wydajność gospodarstwa – powiedział Felix Müller, dyrektor operacyjny Dronetech. 

rolnictwo zrównoważone

Zasięg sieci 5G to największe wyzwanie

Największym wyzwaniem dla wprowadzenia dronów wspierających rolnictwo zrównoważone jest zasięg sieci 5G. Obecnie sieci 5G są przeznaczone przede wszystkim dla użytkowników końcowych, którzy znajdują się najczęściej na poziomie gruntu lub w pomieszczeniach. Wysokiej jakości zasięg dla dronów, które zazwyczaj latają 50 metrów nad ziemią, wciąż wymaga opracowania.

5G zostało opracowane dla trzech kluczowych obszarów zastosowań: wysokiej przepustowości, niskich opóźnień i do łączenia milionów urządzeń. Wykorzystanie dronów w połączeniu ze sztuczną inteligencją i 5G może wspomóc wiele działań, które potrzebują wymagających zasobów, takich jak konserwacja lub monitorowanie obszaru – mówi Erich Manzer, zastępca dyrektora generalnego Huawei Austria.

Nastały czasy, w których musimy oszczędzać energię i zasoby więc jest to idealny punkt wyjścia i wierzę, że z naszej współpracy wyniknie coś dobrego – dodał Manzer.

“Drony napędzane sztuczną inteligencją są ważnymi narzędziami, które mogą wesprzeć rolnictwo zrównoważone. We współpracy z Huawei opracowaliśmy rozwiązanie, które może nie tylko zmniejszyć masowe zużycie pestycydów i nawozów sztucznych, ale także zwiększyć wydajność rolnictwa i obniżyć koszty pracy. Dzięki temu nasze łańcuchy dostaw żywności mogą być bardziej zrównoważone” – dodaje David Hopf, dyrektor generalny Dronetech.

W Polsce, narzędzia Nature Guardians i AudioMoth Edges, stworzone przez Huawei we współpracy ze startupem Rainforest Connection, w podobny sposób służą już środowisku. Te zasilane energią słoneczną sensory dźwiękowe wyłapują odgłosy dzikiej przyrody w Puszczy Białowieskiej, by następnie po analizie przeprowadzonej przez sztuczną inteligencję Huawei, wspomagać monitorowanie bioróżnorodności na tym terenie. 

Czytaj też: Widmo wielkiej rewolucji. Drony będą zbierać i układać owoce

huawei.com/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023