Światowy Dzień Gleby – dlaczego to święto jest tak ważne?

Światowy Dzień Gleby to święto obchodzone od 2002 roku, które ma za zadanie podkreślić kluczową rolę tego elementu przyrody nie tylko dla rolnictwa. Na co dzień nie zdajemy sobie przecież sprawy, jak ważna w życiu całego społeczeństwa i każdego człowieka z osobna jest gleba, która zapewnia nam przetrwanie. Jaka jest historia tego dnia i dlaczego jest to data niezwykle ważna dla wszystkich mieszkańców Ziemi?
Światowy Dzień Gleby – kto za tym stoi?
Historia tego święta sięga 2002 roku, kiedy to zostało ono ustanowione przez Międzynarodową Unię Towarzystw Gleboznawczych (ang. International Union of Soil Sciences, IUSS). Światowy Dzień Gleby początkowo był świętem niszowym, celebrowanym tylko wśród osób zainteresowanych tym tematem zawodowo i naukowców związanych ze środowiskiem gleboznawczym. Dekadę później organizacją tego przedsięwzięcia zajęło się FAO (ang. Food and Agriculture Organization of the United Nations) razem z Globalnym Partnerstwem dla Gleb (ang. Global Soil Partnership, GSP), któremu w staraniach o nadanie większego statusu tego święta przewodniczyło Królestwo Tajlandii.
czytaj także: Jak pobrać ziemię do badania? Tych błędów nie popełniaj!
Światowy Dzień Gleby – dlaczego obchody ustanowiono 5 grudnia?
Po zatwierdzeniu tego dnia na konferencji FAO w czerwcu 2013 roku, kolejnym etapem było przyjęcie rezolucji na sesji ogólnej zgromadzenia ONZ w grudniu tego samego roku, która to ustanowiła 5 grudnia jako Światowy Dzień Gleby. Skąd akurat ta data? Dokładnie 5 grudnia swoje urodziny obchodzi ówczesny król Tajlandii, Bhumibola Adulyadeja, który wsławił się swoim zaangażowaniem nie tylko w kwestii ochrony gleb, krzewieniem wiedzy na tematy gleboznawcze, był on także związany ze wspieraniem rozwoju rolnictwa.
Światowy Dzień Gleby – dlaczego jest tak ważny nie tylko dla rolnika?
Światowy Dzień Gleby co roku jest okazją, aby edukować społeczeństwo na temat roli, jaką odgrywa ona w życiu każdego człowieka. To gleba jest jednym ze składników decydującym o rozwoju cywilizacji, dzięki niemu pozyskiwany jest nie tylko pokarm, ale także retencjonowane są zasoby wody, jest ona oczyszczana i magazynowana. Gleba to także niewyczerpane źródło wiedzy o stanie współczesnego środowiska, stanowi także łącznik pomiędzy wszystkimi warstwami i powłokami na Ziemi, jak atmosfera czy litosfera. Zapewnia także nieustanny obieg materii i energii w przyrodzie. Aspekty te, po zapoznaniu z nimi wydają się absolutnie oczywiste, ale na co dzień nikt nie zdaje sobie z nich zwykle sprawy. Dlatego Światowy Dzień Gleb ma tak ważne zadanie – naukowcy z całego światra, także z Polski, mają szansę edukować i krzewić dzięki niemu wiedzę na temat znaczenia gleby w życiu na Ziemi. Gleba (której do tej pory opisano 100 tysięcy rodzajów) stanowi podstawę życia i pracy nie tylko w rolnictwie, ale w każdym aspekcie życia nie tylko człowieka, ale i wszystkich żywych organizmów, dzięki którym może przeżyć człowiek.
ptg.sggw.pl/fao.org.pl/