Talk icon

Informacje

16-06-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Światowa produkcja mięsa drobiowego wzrosła w 2020 roku o 1,3%

Światowa produkcja mięsa

Światowa produkcja mięsa drobiowego w 2020 roku wzrosła o 1,3 procenta do 133,3 miliona ton. Jednak wzrost ten jest najmniejszy od 1960 roku – wskazuje magazyn „Our Poultry”.

Światowa produkcja mięsa drobiowego – obie Ameryki największymi graczami

Ponadprzeciętny wzrost produkcji drobiu odnotowano w Afryce (2,27 procenta), Oceanii (2,04 procenta) i Azji (1,41 procenta). Jednocześnie wzrost jest poniżej średniej światowej, w Amerykach (1,13 procenta) i Europie (0,91 procenta).

Światowa produkcja mięsa drobiowego odbywała się w następujących proporcjach na poszczególnych kontynentach: Azja odpowiadała za 37,79 procenta produkcji w 2020 roku, obie Ameryki 39,21 procenta, Europa 16,73 procenta, Afryka 5,07 procenta i Oceania 1,2 procenta, według czasopisma Agrotimes.

Wśród dużych producentów największy wzrost produkcji drobiu (5,31 procenta) odnotowano w Chinach. W Stanach Zjednoczonych produkcja wzrosła o 1,15 procenta do 23 milionów ton, w Brazylii o 1,6 procenta do 14 milionów ton. Z kolei producenci brazylijscy skorzystali na wzroście importu z wielu krajów, głównie z Azji.

Produkcja drobiu w UE również wzrosła (0,5 procenta), choć mniej niż w 2019 r., co odzwierciedla niższy popyt krajowy.

W tym samym czasie światowa produkcja mięsa drobiowego zanotowała spadki w następujących krajach (o prawie 10 procent) i Indonezji (o 10,9 procenta) – ze względu na niższy popyt krajowy z powodu mniejszej siły nabywczej ludności oraz ograniczenia w podróżowaniu podczas pandemii Covid-19. Produkcja drobiu również spadła w Tajlandii (-1,51 procenta), Kanadzie (-2,93%) i kilku innych krajach.

Czytaj też: Chów klatkowy kur niosek nie zniknie mimo likwidacji w Europie

Światowa produkcja mięsa wieprzowego przebije w tym roku produkcję drobiu

Ze wstępnych szacunków USDA wynikaSwiatowa produkcja miesa 022, że światowa produkcja mięsa wieprzowego przebije w tym roku produkcję drobiu. Obecnie z łącznej wielkości trzech rodzajów mięsa wyprodukowanych na świecie, czyli nieco ponad 258 milionów ton, ok. 39 procent stanowi kurczak, 38 procent wieprzowina, a 23 procent wołowina.

Ponieważ popyt na wieprzowinę w Azji rośnie w związku z kryzysem ASF, w 2021 roku światowa produkcja mięsa wieprzowego i jego spożycie, zdaniem USDA, przekroczy odpowiednie wskaźniki drobiu. Wzrosty spodziewane są w Brazylii (3 procent), Chinach, gdzie trwa odbudowa stad, oraz w Stanach Zjednoczonych, które mają nadzieję wykorzystać popyt na azjatycką wieprzowinę.

Dodajmy, że trend ten mogą spotęgować znaczne straty w fermach drobiu w Azji i Europie w wyniku przymusowego uboju żywca w ogniskach wysoce zjadliwej grypy ptaków.

USDA przewiduje też, że to zjawisko na rynku będzie przejściowe. Ogólne trendy są różne, a przed wybuchem afrykańskiego pomoru świń dane USDA pokazują, że światowa produkcja mięsa wieprzowego była mniejsza niż produkcja mięsa z kurczaka. Tak więc od 2011 do 2017 roku produkcja mięsa drobiowego wzrosła o 19 procent, a wieprzowiny - o niecałe 9 procent.

agrimaroc.ma/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023