Talk icon

Informacje

13-09-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Suszenie kukurydzy – jedno etapowe zawsze lepsze dwu etapowego?

Suszenie kukurydzy

Suszenie kukurydzy, pomimo tego, że jest procesem drogim, w niektórych sytuacjach powinno być bezwzględnie przeprowadzone. Zbiory kukurydzy zbliżają się wielkimi krokami, dlatego warto wiedzieć, kiedy konieczne będzie suszenie kukurydzy, a także na jaki rodzaj suszenia postawić w swojej produkcji, a także jakie są alternatywy dla suszenia.

Suszenie kukurydzy – koszt zależy od wilgotności

Zbiory kukurydzy przypadają zwykle na przełom września i października, chociaż warunki panującego danego roku mogą wpłynąć na przesunięcie czasu, w którym zbiorów można dokonać. Przykładowo 2 lata temu, w 2018 roku w niektórych regionach Polski zbiory rozpoczęły się już w sierpniu, ze względu na ciepłą wiosnę i suszę, która wpłynęła na szybkość dojrzewania ziaren.

W tym roku aura była bardzo kapryśna – po okresie suszy występowały ulewne deszcze, które aktualnie w niektórych rejonach nie ustają. Dodatkowo wilgotność powietrza jest bardzo wysoka, co sprzyja temu, ze kukurydza także zwiększa swoją wilgotność. Standardowa wilgotność ziaren przy zbiorze to 30-35 %, ale przy dużej wilgotności może wzrosnąć i do 40%, co zdecydowanie zwiększa koszty procesu suszenia. Suszenie kukurydzy jest jednak konieczne, gdyż wilgotna kukurydza jest skupowana po nieopłacalnych cenach. Samo suszenie kukurydzy też jest kosztowne – mówimy tutaj nawet o 30% wartości kukurydzy, ale też konieczne, aby kukurydzę sprzedać po atrakcyjnej cenie lub móc ją przechować. Na szczęście można koszt tego procesu obniżyć.

czytaj także:Choroby grzybowe kukurydzy – podatne na nie są uszkodzone rośliny

Suszenie kukurydzy jednoetapowe

suszenie kukurydzy poleW Polsce najbardziej popularna metoda, jaką odbywa się suszenie kukurydzy, ma jeden etap, przeprowadzany w suszarce wysokotemperaturowej. Polega on na tym, że ziarno suszy się powietrzem o temperaturze 80 stopni (nie powinna przekraczać 90 stopni, gdyż może to spowodować uszkodzenie ziaren, a w konsekwencji obniżyć efektywność procesu i straty uprawowe). Dopiero na samym końcu temperaturę zwiększamy do 110 stopni, aż do uzyskania pożądanej wilgotności, która wynosi poniżej 15%, przy jednoczesnym schłodzeniu materiału do 10 stopni Celcjusza, co pozwala na jego dłuższe przechowywanie.

Suszenie kukurydzy dwuetapowe

Suszenie kukurydzy dwuetapowe wykorzystuje także niskie temperatury. Jest ono popularne na Zachodzie, a ze względu na duże obniżenie kosztów całego procesu, z jakim się wiąże, zdobywa coraz większą popularność także i w Polsce. Pierwszy etap przebiega w dokładnie taki sam sposób, jak w przypadku suszenia w jednym etapie, natomiast proces trwa do momentu, w którym ziarniaki mają 17-20 stopni Celcjusza. Jest to optymalny moment, aby wprowadzić inny system – dalsze suszenie kukurydzy wysokimi temperaturami nie jest efektywne i wymaga dużych pokładów energii, która jest kosztowna.

Wystarczy jednak ciepło zmagazynowane podczas pierwszego etapu wykorzystać na dalsze suszenie kukurydzy w schładzalniku, na przykład silosie lub plaskim magazynie. Jednocześnie zimne powietrze, które jest wtłaczane do magazynu, ogrzewa się i zabiera wilgoć wydzielaną przez ziarna, a nastepnie jest odporowadzane z magazynu. O ile taki system jest tańszy? Nawet o 25%, dodatkowo zapewniając mniejsze straty spowodowane pękaniem ziarniaków od zbyt wysokiej temperatury.

Suszenie kukurydzy – alternatywy

Pomimo zastosowania nowoczesnych metod, a także coraz większej popularności dwuetapowego procesu, suszenie kukurydzy wciąż pozostaje relatywnie drogie i nie każdy rolnik może sobie na to pozwolić. Alternatywą wciąż pozostaje kiszonka, która jest produkcji dużo tańsza, łatwiejsza i niewymagająca specjalistycznych narzędzi. Oczywiście nie sprawdzi się w każdej sytuacji, ale jeśli nie mamy innego wyjścia, zakiszanie kukurydzy przeznaczonej na paszę nie będzie złym rozwiązaniem.

inah.edu.pl/ fot. pxfuel

swiatrolnika.info 2023