Strony
20-05-2014
Drodzy czytelnicy!
Rozpoczynamy cykl artykułów o odpowiedzialności społecznej w kontekście nowoczesnego polskiego rolnictwa. Wciąż brakuje pomysłów na zwiększenie konkurencyjności polskiego rolnictwa w dobie globalizacji i przy obecnej strukturze obszarowej gospodarstw. Wielu specjalistów uważa, że tradycyjna produkcja roślinna wymaga gospodarstw o powierzchni nie mniejszej niż 50 ha. Oznacza to, że może ona być prowadzona w Polsce na zaledwie 20 proc. gruntów ornych. Z żalem należy stwierdzić, że w obecnym dyskursie dotyczącym przyszłości wsi i rolnictwa dominuje poszukiwanie odpowiedzi na pytania „jak produkować”, zamiast „co produkować”. W rozważaniach nad przyszłością rolnictwa nasze „wahadło zdarzeń” osiągnęło skrajne położenie, gdyż rozważa się głównie problemy społeczne, kulturowe i ekologiczne, a zapomina się o celach ekonomicznych. Takie podejście prowadzi do „skansenizacji” polskiej wsi, zagraża podstawom egzystencji rolników i grozi upadkiem nieźle rozwiniętego przemysłu rolno−spożywczego.
Warto się zastanowić nad wnioskami wypływającymi np. z sejmowych obrad lub decyzji Parlamentu Europejskiego. W niniejszych artykułach spróbuję odnieść się do wybranych problemów, w moim przekonaniu ważnych dla przyszłości nie tylko nauk rolniczych, ale również polskiego sektora rolno−spożywczego.
Ze względu na ograniczoną objętość magazynu skoncentruję się na tradycyjnych funkcjach rolnictwa, polegających na produkcji żywności, pasz, surowców do przetwórstwa i surowców energetycznych.
Ponadto chcielibyśmy Państwa poinformować, że prawie wszyscy autorzy artykułów wywodzą się terenów wiejskich a ich dbałość o rozwój polskiego rolnictwa jest priorytetowa. Niezależnie od tego, jak autorzy ujmują temat, czy omawiają zapisy poszczególnych norm lub koncentrują się na szerszych zagadnieniach, zawsze prowadzi ich to do jednego wniosku: rolnik w naszym państwie jest najważniejszy. I jedynie nasze rolnictwo jest w stanie obronić się przed zagrożeniami współczesnej polityki światowej oraz zapewnić pracę i stabilność finansową społeczności polskiej.