Strefa niebieska ASF się kurczy! GIW wykreślił z niej kilka obszarów. Sprawdź, o które chodzi!

Główny Lekarz Weterynarii informuje o publikacji w dniu 23 listopada 2020 r. decyzji wykonawczej Komisji (UE) 2020/1741 z dnia 20 listopada 2020 r. zmieniającej załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/UE w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich. Ww. decyzja zmienia zasięg obszarów wymienionych w załączniku do przedmiotowej decyzji – czytamy w komunikacie GIW dot. wirusa ASF. Jego efektem jest przeniesienie kilku obszarów do strefy czerwonej i żółtej. Strefa niebieska ASF, w której dotychczas znajdowały się tereny, jest obszarem najwyższego zagrożenia.
Strefa niebieska ASF z mniejszą liczbą gmin
Dzięki staraniom Głównego Lekarza Weterynarii ze strefy niebieskiej do czerwonej lub żółtej zostały przeniesione następujące gminy lub ich części:
• w woj. podlaskim: Szczuczyn, Grajewo i miasto Grajewo w powiecie grajewskim;
• w woj. warmińsko-mazurskim: Prostki i Ełk w powiecie ełckim, Biała Piska w powiecie piskim;
• w woj. lubelskim: Hanna, Włodawa, Wyryki - w powiecie włodawskim;
• w woj. wielkopolskim: Dopiewo, Buk, Tarnowo Podgórne, Komorniki, Stęszew w powiecie poznańskim, Duszniki i Kaźmierz w powiecie szamotulskim, Osieczna, Lipno, Miasto Leszno, Włoszakowice w powiecie leszczyńskim, Kościan, Krzywiń, Śmigiel w powiecie kościańskim.
Ponadto, następujące gminy lub ich części w woj. mazowieckim, w powiatach wyszkowskim, wołomińskim i węgrowskim zostały przeniesione z obszaru objętego ograniczeniami do obszaru ochronnego: Somianka, Jadów, Strachówka, Tłuszcz, Łochów, Korytnica, Liw, Sadowne, Stoczek, Miedzna Węgrów.
Jednocześnie, w związku z przypadkami ASF u dzików, potwierdzonymi w woj. lubuskim, zasięg obszaru objętego ograniczeniami oraz obszaru ochronnego uległ zmianie.
Czytaj także: Izby Rolnicze: potrzebna interwencja na rynku trzody chlewnej
Strefa niebieska ASF się kurczy, ale przypadków przybywa
Główny Lekarz Weterynarii informuje o potwierdzeniu wystąpienia przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików na terytorium Polski nr 3555-3608 w 2020 r., na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF w dniach 16 listopada-19 listopada 2020 r. Dodatkowo uzupełnione zostały informacje dotyczące przypadków ASF stwierdzonych we wcześniejszym okresie – czytamy w komunikacie GIW.
Wetgiw/fot. pixabay