Talk icon

Informacje

30-05-2021

Autor: Alicja Ostrowska

Sterowanie rozrodem loch – wszystko o cyklicznej reprodukcji

Sterowanie rozrodem loch

Sterowanie rozrodem loch polega przede wszystkim na skróceniu okresu „bezproduktywnego”, możliwości prowadzenia stada z podziałem na grupy technologiczne, zwiększeniu skuteczności krycia i zwiększeniu plenności loch. Jednym z najtrudniejszych działań jest zrealizowanie planu cyklicznych reprodukcji – rytmicznego proszenia się jednakowej liczby loch w jednakowym odstępie czasu.

Sterowanie rozrodem loch – substancje i hormony odpowiedzialne za cykliczną reprodukcję

Sterowanie rozrodem loch to działanie, które dzięki cyklicznej reprodukcji pozwala na uzyskanie jednolitej wiekowo grupy prosiąt. W stadach podzielonych na szereg grup technologicznych, kluczowym czynnikiem jest znajomość i zdolność posługiwania się instrumentami kontrolowania rozrodu. U świń w tym celu wykorzystuje się najczęściej hormony i substancje takie jak: gonadoliberyny, gonadotropiny i substancje i działaniu gestagennym. Stosowanie hormonów w sterowaniu rozrodem loch pozwala na efektywne wprowadzanie loszek i loch do grup technologicznych, produkcję według metody całe pomieszczenie pełne – całe pomieszczenie puste oraz odsadzenie jednolitych pod względem wagi, wieku i regularności grup prosiąt. Połączenie działania poszczególnych substancji i hormonów pozwala na opracowanie programów kontrolowanego ich stosowania w rozrodzie świń w danym gospodarstwie.bioasekuracja asf lipiec 2

Sterowanie rozrodem loch, a rola lekarza weterynarii

Lekarze weterynarii odpowiedzialni są za sterowanie rozrodem loch i opracowanie programu kierowania reprodukcją, omówienie go z właścicielem stada lub osobą, która za nie odpowiada oraz udostępnienie preparatów leczniczych, które w tym celu mają zastosować. Lekarz weterynarii, który sprawuje nadzór nad danym stadem powinien opracować pisemny program prowadzenia reprodukcji wraz ze wskazaniami do przechowywania i stosowania powierzonych do tego celu preparatów i środków oraz kontrolą ich stosowania.

Czytaj także: Piątka dla zwierząt. Senackie poprawki nie rozwiązują wszystkich problemów

Sterowanie rozrodem loch – sprawność kierowania reprodukcją w stadzie kluczowym działaniem

O sprawności kierowania rozrodem przez personel chlewni decyduje przede wszystkim stopień przekazania wiedzy przez lekarza oraz umiejętność i doświadczenie w jej stosowaniu i w praktycznym zastosowaniu. Niedostateczna widza i brak doświadczenia prowadzi najczęściej do niepowodzeń i rezygnacji z kontrolowanego prowadzenia reprodukcji trzody chlewnej. Sterowanie rozrodem loch opiera się na mechanizmach, które pozwalają na kierowanie reprodukcją m.in. synchronizację rui, indukcję rui, indukcję owulacji i indukcję porodów.

cdr.gov.pl

swiatrolnika.info 2023