Talk icon

Informacje

17-09-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Stare traktory miały swoje zalety. Który stary ursus był najlepszy?

Stare traktory

Stare traktory kojarzą się jedynie z kolekcjonerami i amerykańskimi filmami, jednakże rolnicy coraz częściej zakupuje je nie tylko w celach niedzielnych przejażdżek, ale i do codziennej pracy na gospodarstwie. Co skłania ich do takiej decyzji? I czy faktycznie maszyny te są lepsze od nowej myśli technologicznej?

Stare traktory – współczesne i dawne podejście do historii

Stare maszyny rolnicze doceniane są nie tylko przez dawne pokolenia rolników, ale coraz to młodsi właściciele gospodarstw odnajdują pozytywne cechy w maszynach z poprzednich lat. W Polsce powstaje coraz więcej stowarzyszeń i grup zrzeszających ludzi, którym to dobro starych maszyn leży na sercu. Przykładem jest działający od 2014 roku Klub Miłośników Starej Techniki RetroTRAKTOR. Celem klubu jest zjednoczenie ludzi, którzy pragną dbać o technikę starych maszyn oraz propagują historię. Na polskich gospodarstwach znaleźć można różne perełki maszynowe. Aby stare traktory mogły wrócić do łask potrzeba dużo czasu, pracy oraz nakładów finansowych.

Czytaj także: Piątka dla zwierząt – Konfederacja: PiS działa w duchu bolszewickim

Stare traktory – fenomen marki URSUS

stary traktor 2Specjaliści i fani marki uważają, że model C-45 był szyty na miarę potrzeb rolników. Był prosty i łatwy w obsłudze dla wszystkich odbiorców. Ursus C-325, był dopiero perłą wśród maszyn rolniczych. Miał nowoczesne rozwiązania i był podmuchem świeżości na polskim rynku. URSUS, to polska marka, która szybko przyzwyczaiła do siebie odbiorców. Dzięki swojej prostocie, C-45 był idealnym podłożem do nauki budowy silnika. Do dzisiaj niektóre URSUSY spotkać można na polach, a rolnicy sami potrafią sobie z nimi technicznie poradzić. Stare traktory charakteryzowały się zwinnością, wygoda dla traktorzysty i małym spalaniem.

Stare traktory – nie tylko lubiane przez Polaków

Amerykanie od pewnego czasu najchętniej kupują maszyny z lat 80. i 70. I to nie w celach kolekcjonerskich, a użytkowych. Powodów do takich decyzji jest kilka, jednakże te najważniejszą to: niższa cena zakupu, tańsze utrzymanie, umiejętność samodzielnej naprawy zepsutego sprzętu, czyli brak tracenia czasu na odstawienie maszyn do serwisu i wyczekiwanie na jej naprawę, stare traktory nie potrzebują specjalnych komputerów do wykrycia i naprawienia problemu, a jedynie rąk i świeżego umysłu właściciela. Dlatego też starsza myśl technologiczna generuje mniejsze koszty i zużywa mniej czas na naprawę.

retrotraktor.pl

swiatrolnika.info 2023