Talk icon

Informacje

30-04-2020

Autor: Magdalena Szymczyk

Sprzedaż produktów rolnych. Boom na organiczne owoce i warzywa

Sprzedaż produktów rolnych

Sprzedaż produktów rolnych w związku z trwającą pandemią koronawirusa poszła w górę. Okazuje się, że choroba przyczyniła się do całkowitej zmiany nawyków żywieniowych. Sprzedaż owoców i warzyw z tradycyjnego rolnictwa wzrosła o 18,2 proc.

Sprzedaż produktów rolnych w dobie koronawirusa

Koronawirus przyczynił się do wzrostu sprzedaży owoców i warzyw. Trwająca pandemia zmieniła nawyki żywieniowe wśród konsumentów. Zarówno we Włoszech, jak i w innych krajach dotkniętych chorobą, zauważono wzmożone działania polegające na zapobieganiu rozprzestrzeniania się wirusa. Ludzie na całym świecie zaczęli dbać o swoje bezpieczeństwo oraz zwracać uwagę na jakość spożywanych produktów. Jak informują francuskie media, nowe nawyki spowodowały także wzrost sprzedaży produktów ekologicznych. Sprzedaż owoców i warzyw z tradycyjnego sprzedaż produktów rolnych owocerolnictwa wzrosła o 18,2 proc.

Sprzedaż produktów rolnych – boom na organiczne owoce i warzywa

Z przeprowadzonych badań wynika, że sprzedaż produktów rolnych i spożywczych w dużych sklepach detalicznych wzrosła w marcu o 19,6 proc. Podobne sprawa wygląda w małych, lokalnych supermarketach, gdzie odnotowano wzrost sprzedaży o ok. 26,2 proc. Z kolei sprzedaż produktów ogrodniczych z tradycyjnego rolnictwa od marca 2019 r. wzrosła o 18,2 proc. W kraju nastąpił boom na organiczne owoce i warzywa, który wzrósł o 24,8 proc.

Warzywa i owoce – zalecenia dietetyków

Zwiększona sprzedaż produktów rolnych nie jest jednak stałym trendem. Okazuje się, że konsumenci kupują produkty rolne "falami". Dietetycy zalecają jednak, by warzywa i owoce stanowiły połowę tego co zjadamy. W kwietniu  warunek ten spełniło 18 proc. Polaków.

Jednocześnie odnotowaliśmy kolejny wzrost wartości wskaźnika "Wczoraj na talerzu" obrazującego jakość naszej diety. W kwietniu mniej Polaków niż w marcu (18 proc. wobec 22 proc.) odżywiało się bardzo źle, czyli warzyw i owoców jedli mało lub wcale

– przekonuje Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw.

– Ważne jest, aby przy wszystkich posiłkach spożywanych każdego dnia udział owoców i warzyw był wyższy niż do tej pory. Żeby owoce i warzywa nie tylko pojawiały się w formie deseru czy surówki do obiadu, ale także by były elementem śniadania, kolacji oraz przekąsek. Wielkim ich walorem jest smak, zapach i atrakcyjność wizualna

– mówi Mirosław Maliszewski, Prezes Związku Sadowników RP.

Czytaj także: Ogórki szklarniowe – spodziewana obniżka cen w Polsce

agrimaroc.ma/MS/Fot. Pixabay

swiatrolnika.info 2023