Talk icon

Informacje

31-05-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Soczewica w Polsce. Duże wymagania, a jak z opłacalnością?

Soczewica

Soczewica jadalna to roślina, która jest jedną z tych uprawianych najdłużej niemal na całym świecie. W Polsce początki upraw datuje się już na koniec epoki kamienia, kiedy w neolicie rozpoczęła się rewolucja rolnicza. Przez pewien czas uprawa tej rośliny była w Polsce zapomniana, ale w pewnych kręgach powoli wraca do łask.

Soczewica – cenne warzywo dla ludzi i zwierząt hodowlanych

Soczewica to roślina strączkowa, należąca do grupy bobowców. W Polsce była uprawiana od najodleglejszych czasów, związanych z początkami rolnictwa. Jeszcze w czasach przedwojennych była popularnym warzywem, późniejsze lata i zmiany w rolnictwie przyczyniły się do wyparcia jej z upraw z naszych terenów na rzecz innych roślin (podobny los spotkał na przykład proso). Soczewica jest bogata w wartości odżywcze, do których możemy zaliczyć białka (o bardzo dobrym zestawie aminokwasów), witaminy z gruby b, czy makro i mikroelementy. Występuje w kilku wariantach kolorystycznych, do najpopularniejszych należą soczewica czerwona i zielona – warianty te różnią się od siebie nie tylko kolorem, ale także smakiem i zakresem wartości odżywczych, pozostając jednak niezależnie od koloru warzywem o cennym wpływie na ludzki organizm. Uprawa jej pozwala uzyskać nie tylko nasiona, które są spożywane przez ludzi, ale także pozostałe części rośliny po przetworzeniu stwarzają cenny i pożywny składnik paszy dla zwierząt.

czytaj także: Uprawa rabarbaru – czy to opłacalna inwestycja w czasach suszy?

Soczewica – jakie ma wymagania uprawowe?soczewica

Roślina ta stawia największe wymagania w okresie wykształcania strączków i nasion, kiedy temperatura musi utrzymywać się w zakresie około 20 stopni. Soczewica kiełkuje natomiast, kiedy temperatura wynosi około 3 do 4 stopni. W późniejszym okresie wymaga niewielkiego wzrostu temperatury, do maksymalnie 8 stopni, aby zapewnić roślinie odpowiednie warunku do kwitnięcia. Jeśli bowiem zbyt szybko temperatura wzrośnie, może ona nie przejść do efektywnego kwitnienia. Na szczęście okres ten musi trwać stosunkowo krótko, mimo wszystko od momentu wysiewu do kiełkowania roślina ta będzie jak widzimy ściśle zależna od temperatury i to stanowi największe wyzwanie w jej uprawie. Co do wymagań wodnych, ma zdecydowanie mniejsze niż inne strączki. Największe zapotrzebowanie na nią przypada na krótki okres wegetatywny, zmniejsza się natomiast bardzo wyraźnie w okresie kwitnienia. Najlepsze dla niej gleby to te nie najbardziej żyzne, gdyż na nich może zbyt intensywnie i za długo rozwijać okres wegetatywny. Soczewica to roślina jednoroczna, nie może być wysiewana na tym samym miejscu przez 4 lata, co może utrudniać uprawę. Wymaga też specyficznego nawożenia, nie zniesie zbytniego nasycenia gleby azotem, podczas gdy większość roślin wymaga go w dużych ilościach. Jest też niezwykle wrażliwa na zachwaszczenie, może też atakować ją grzyb zgorzel siewek. Jest on trudny w zwalczaniu, dodatkowo rozwija się inaczej niż większość chorób grzybowych, czyli w suchych warunkach, co przy aktualnie panującej suszy może potęgować zagrożenie jego inwazją. Dodatkowo nasiona po zebraniu należy doprowadzić do wilgotności na poziomie dokładnie 15 %.

Soczewica w Polsce wciąż mało popularna

Jak widać soczewica nie należy do roślin najmniej wymagających, dlatego jej uprawa nie jest wciąż w Polsce zbyt popularna. Wzrasta natomiast jeśli chodzi o małe gospodarstwa ekologiczne, może być też bardzo dobrym rozwiązaniem przy zmianowaniu, jeśli będzie uprawiana na niewielkich obszarach – można wtedy zbierać ją wieloetapowo. Dodatkowo możemy z takich zbiorów uzyskać paszę dla naszych zwierząt.

wodr.poznan/ppr/botany.si/ fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023