Talk icon

Informacje

26-07-2020

Autor: Polska Agencja Prasowa

Rysie w lasach Nadleśnictwa Bierzwnik. Sukces leśników

Rysie

Dwa rysie zauważono w lasach Nadleśnictwa Bierzwnik (Zachodniopomorskie) . Pojawiły się one wcześniej także w innych miejscach na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

Rysie wróciły do lasu

Z największym dziko żyjącym kotem w Polsce spotkali się już dwukrotnie w ostatnich dniach leśnicy z Nadleśnictwa Bierzwnik – poinformowały służby prasowe Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. Najprawdopodobniej były to dwa różne rysie, ponieważ obserwowano je na stanowiskach oddalonych od siebie o kilkanaście kilometrów w różnych kompleksach leśnych Nadleśnictwa Bierzwnik.

Już kilka miesięcy temu pracownik nadleśnictwa spostrzegł rysia, najprawdopodobniej samca o imieniu Zenek przy zachodniej granicy Nadleśnictwa Bierzwnik. To kolejne osobniki zaobserwowane na terenie szczecińskiej dyrekcji; w maju br. widziano rysie w Nadleśnictwie Dobrzany.

Czytaj także: Holding Spożywczy. Soboń: około października będziemy gotowi z wyceną spółek

Rysie wróciły dzięki skutecznemu programowi?

W ramach projektu "Powrót rysia do północno-zachodniej Polski" prowadzonego przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze wspólnie z Instytutem rysie bierzwnikBiologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz Ośrodkiem Kultury w Mirosławcu, działa kilka zagród aklimatyzacyjnych w okolicach Mirosławca oraz Ińska. Mają one za zadanie stworzenie młodym osobnikom urodzonym w niewoli warunków umożliwiających przystosowanie się do życia na wolności.

Wszystkie uwalniane z zagród rysie noszą obroże telemetryczne z GPS, które pozwalają śledzić ich samodzielne kroki w naturze

– mówi cytowany w komunikacie Piotr Skwarna z Nadleśnictwa Bierzwnik.

Zenek właśnie taką obrożę posiadał, co umożliwiło jego identyfikację. Dodatkowo udało się ustalić, że osobnik ten został wypuszczony na wolność cztery miesiące temu, a na terenie naszego nadleśnictwa przebywał już w czerwcu

– dodaje leśnik.

Projekt zakłada odtworzenie rozmnażającej się populacji rysia nizinnego w Polsce północno-zachodniej poprzez przewiezienie pewnej liczby osobników najpierw do zagród adaptacyjnych i następnie wypuszczenie ich na teren dawniej przez nie zamieszkiwany. W sumie dotąd uwolniono już 42 osobniki.

Rysie eurazjatyckie to największe drapieżniki z rodziny kotowatych występujące w Polsce. W ciągu dnia odpoczywa w kryjówce, a nocą poluje. Preferuje lasy z dużą ilością powalonych drzew. Rysie to zwierzęta terytorialne. Zasięg terytorium samca to około 350 kilometrów kwadratowych; mogą się w nim zawierać granice terytoriów kilku samic. Samce wiodą samotniczy tryb życia, samicom często towarzyszą ich młode.

PAP/jac/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023