Talk icon

Informacje

05-09-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Ślaz zaniedbany – uporczywy chwast o prozdrowotnych właściwościach

Ślaz zaniedbany

Ślaz zaniedbany, zwany także babbim serkiem, to chwast, który występuje pospolicie w Polsce w rejonach niżu. Jego spore wymagania glebowe i środowiskowe powodują, że pojawiając się w uprawach, stanowi dla roślin dużą konkurencję, a także utrudnia zbiory. Ślaz to jednak nie tylko chwast o ładnych kwiatach, ale także roślina, która przez lata wykorzystywana była w medycynie ludowej.

Ślaz zaniedbany – chwast, który swoim wyglądem zdobi!

Ślaz zaniedbany wyróżnia się ładnym wyglądem – jego białawe kwiaty, pojawiając się na odłogach, ugorach czy trawnikach stanowią zdecydowanie ich ozdobę, kwitnąc od czerwca do września. Problem pojawia się jednak, gdy ślaz wkroczy na tereny sadów, ogródów i upraw. Jego walory estetyczne przestają mieć wtedy znaczenie, a staje się on uciążliwym chwastem zagrażającym uprawom, który należy zwalczać w trosce o zapewnienie odpowiednich warunków do rozwoju uprawianych roślin.

czytaj także: Przytulia czepna – uciążliwa roślina, która źle wpływa na plon i zwierzęta

Ślaz zaniedbany – dlaczego jest taki groźny

slaz zaniedbanyŚlaz zaniedbany pojawia się najczęściej tam, gdzie gleba jest piaszczysta, przepuszczalna, chociaż równie dobrze poradzi sobie na glebach gliniastych. Do rozwoju potrzebuje dużych dawek azotu i światła, co w połączeniu z jego dosyć wysokim pokrojem, powoduje pogorszenie warunków, w których wzrastają rośliny uprawne. Rośliny pozbawiane są optymalnych dawek azotu, ślaz zaniedbany powoduje także przesuszanie gleby, co w oczywisty sposób szkodzi roślinom i obniża plon. Mechanizm jego szkodliwego działania, oparty o konkurencyjność w zakresie dostępu do składników pokarmowych i środowiskowych, jest z resztą podobny do innych chwastów, na przykład szarłatu szorstkiego. Dodatkowym zagrożeniem jest wytwarzanie dużej liczby nasion przez ślaz (nawet 3,5 tysiąca), a także jego rozbudowany system korzeniowy, który zabiera miejsce innym roślinom, a w efekcie może także utrudniać zbiór warzyw.

Ślaz zaniedbany – a Ty nie zaniedbuj działań prewencyjnych!

Najskuteczniejszą metodą zapobiegania pojawieniu się ślazu jest koszenie nieużytków, a także ściółkowanie materiałami organicznymi miejsc, w których może pojawić się ślaz (a są to przede wszystkim gleby bogate w azot). Może to oczywiście stwarzać zagrożenie, że bytujące tam mikroorganizmy także, podobnie jak ślaz, pozbawią przyszłe zasadzone w tym miejscu rośliny azotu. Nie stanie się to jednak w tak dużym stopniu, jak gdyby spowodował to ślaz zaniedbany – korzyść przewyższa tutaj potencjalne straty. Jeśli zabiegi te nie pomogą, a w uprawach pojawi się ślaz, konieczne będzie oczywiście zastosowanie chemicznych środków ochrony roślin.

Ślaz zaniedbany na zdrowie!

Ślaz zaniedbany przez lata figurował jako jeden z ważniejszych darów natury do walki z różnymi schorzeniami. Składniki, jakie zawiera, czyli między innymi garbniki i śluz pomagają w stanach zapalnych, schorzeniach dróg oddechowych, ale także w biegunkach. Jego właściwości są podobne do ślazu dzikiego, jednak to właśnie ten drugi gatunek do dziś występuje w medycynie konwencjonalnej jako dobrze nam znany składnik na przykład preparatów na kaszel.

mobot.org/ theplantlist.org/ wikimedia (CC BY-SA 3.0/ Stefan Lefnaer CC BY-SA 4.0)

swiatrolnika.info 2023