O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

17-08-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Krowy na wypasie – podstawowe informacje dla hodowców

Krowy na wypasie

Krowy na wypasie po zimie są spragnione słońca, wybiegu i świeżego powietrza. Żywienie krów na pastwisku różni się od tego w zamkniętym pomieszczeniu, dlatego należy stopniowo, ale płynnie przechodzić z kiszonki na zielonkę, wydłużając jednocześnie czas przebywania bydła na pastwisku.To przyniesie z czasem oczekiwane efekty.

Krowy na wypasie w liczbach

Trawa na pastwisku odrasta wiosną w 17-20 dni, latem 27 dni, a jesienią 40. Krowa do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje 30-45 kg zielonki i 2-3 kg słomy dziennie. Krowy na wypasie zbieraj pasze około 10-12 godzin w ciągu doby, a przeżuwają ją przez około 7h. Natomiast 12 godzin poświęcają na leżakowanie w 9 różnych długościowo okresach spoczynku. Łącznie przechodzą 4 km, z czego 3 km w dzień i 1 km w nocy. 1 m2 pastwiska daje 2 kg zielonki.

Krowy na wypasie – podstawowe informacje

Krowy przebywające na pastwisku przechodzą z żywienia zimowego – kiszonki, na żywienie letnie oparte o zielonkę. Przejścia tego należy dokonać stopniowo i płynnie, tj. rozpocząć od 2-3 godzin wypasu następnie wydłużając go i zmniejszając proporcjonalnie dawkę paszy serwowanej w oborze. Krowy z zamkniętej hodowli są spragnione przestrzeni, dlatego zalec się wypasanie krów dopiero po nakarmieniu n obszerny obszar z porządnym, mocnym ogrodzeniem. Krowy na wypasie powinny przebywać ze względów zdrowotnych oraz rozwojowych. Zwierzęta te szybciej dorastają, mają większą zdolność rozrodczą oraz są dłużej efektywne.krowy na wypasie

Krowy na wypasie – wolny, czy kwaterowy?

Dobór odpowiedniego systemu wypasu zależny jest od wydajności użytków, na których się znajdują. Jeżeli teren jest wydajny zaleca się system rotacyjno-kwaterowy dzielony na kwatery trwale lub elektrycznie grodzone. Na jeden hektar może przypadać 1,5 krowy mamki z cielakami. Pastwisko powinno być użytkowano naprzemiennie z koszeniem nadmiaru zielonki, którą przeznacza się później na siano lub sianokiszonkę. Jeżeli zielonka jest wolno wzrastająca o dużym obszarze nie trzeba stosować podziału na kwatery. Krowy na wypasie wolnym i ciągłym wspomagają krzewienie traw. Raz na rok należy wykosić niedojady by chronić teren przed chwastami. Spokój w stadzie jest podstawową zaletą wypasu krów, jednakże by mogły one być w dobrym samopoczuciu należy zapewnić im stały dostęp do wody, słomy, lizawki solnej oraz cienia.

Czytaj także: Rolnicy otrzymają wsparcie w związku z pandemią. Senat nie wniósł poprawek. Chodzi o ponad miliard złotych!

Krowy na wypasie – całodobowy, czy dzienny?

Zwolennicy wypasy dziennego uważają, że jest on bardziej ekonomiczny i dostosowany do naszego klimatu, jednakże całodobowy umożliwia zwierzętom przebywanie na świeżym powietrzy podczas wschodu i zachodu słońca kiedy to na trawie znajduje się uwielbiana przez krowy rosa. Krowy na wypasie to najtańszy sposób utrzymania i żywienia zwierząt przeznaczonych na mięso i jednocześnie najlepiej wpływający na rozwój i samopoczucie bydła. Krowy mleczne dzięki wypasaniu zwiększają swoją mleczność, a cielęta zmieniają sposób pożywienia.

odr/fot. pixabay

 

swiatrolnika.info 2023