Talk icon

Informacje

10-12-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Skierbieszowski Park Krajobrazowy obchodzi ćwierćwiecze powstania

Skierbieszowski Park Krajobrazowy

Najmłodszy i największy z lubelskich parków krajobrazowych świętuje w tym roku ćwierć wieku istnienia. Skierbieszowski Park Krajobrazowy zajmuje 35 tys. ha, a niemal cały jego obszar jest położony na terenie Nadleśnictwa Krasnystaw.

Skierbieszowski Park Krajobrazowy ma już ćwierć wieku

Skierbieszowski Park Krajobrazowy ma już 25 lat. Rocznicę powstania parku uczczono konferencją online, a do jej współtworzenia zaproszono także Nadleśnictwo Krasnystaw, na terenie którego jest położony niemal cały obszar Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego.

Srebra rocznica jego utworzenia stanowi dobrą okazję do popularyzacji walorów przyrodniczych, kulturowych, krajobrazowych i turystycznych tego miejsca oraz do prezentacji całokształtu działalności Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych, który stale współpracuje nie tylko z Nadleśnictwem Krasnystaw, ale z wieloma innymi instytucjami, samorządami czy organizacjami pozarządowymi.

Główną część konferencji stanowiła sesja referatowa, podczas której Monika Krysiak z Nadleśnictwa Krasnystaw opowiedziała o wieloletniej współpracy z Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych i działaniach, które zostały zrealizowane na terenie Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego.

Efektem wspólnych działań była rewitalizacja ścieżki pieszo-rowerowej „Stryjowskie Debry”, której trasa liczy ponad 20 km i przebiega przez malownicze krajobrazy Nadleśnictwa Krasnystaw nazywane potocznie „kraszczadami”. Termin ten jest doskonale znany lokalnej społeczności. „Kraszczady” to przepiękne, malownicze tereny z jarami i wąwozami lessowymi powstałymi najczęściej w wyniku erozji wodnej, a dzięki odnowieniu „Stryjowskich Debrów” mogą je podziwiać miłośnicy leśnych wędrówek – zarówno pieszych, jak i rowerowych. Skierbieszowski Park Krajobrazowy czekają jednak kolejne projekty.

W planach jest już utworzenie drugiej ścieżki wspólnie z Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych. Będzie to trasa rowerowa przebiegająca przez kompleks Pańska Dolina. Od wielu lat działamy razem nie tylko w zakresie turystycznego udostępniania lasów, lecz także edukacji ekologicznej. Mamy nadzieję na kontynuację naszej współpracy i kolejne projekty, które będą tworzone z myślą o wszystkich miłośnikach przyrody odwiedzających najpiękniejsze zakątki Nadleśnictwa Krasnystaw i Skierbieszowskiego Parku Krajobrazowego.

– informuje Monika Krysiak.

Grypa ptaków na fermie kur w Kwakowie. Nowe ogniska choroby w Polsce!

Skierbieszowski Park Krajobrazowy – wyjątkowe walory przyrodnicze

Skierbieszowski Park Krajobrazowy został utworzony w 1995 r.,Skierbieszowski Park Krajobrazowy na pograniczu dwóch ówczesnych województw – zamojskiego i chełmskiego. Zajmuje powierzchnię ponad 35 tys. ha i jest największym z parków administrowanych przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych. Skierbieszowski Park Krajobrazowy został utworzony celem ochrony jednego z najciekawszych pod względem krajobrazowym subregionów wschodniej Polski – Wierzchowiny Grabowieckiej znanej również pod nazwą Działów Grabowieckich. Cechą charakterystyczną lasów tego regionu  jest duży udział buka oraz skupisko chronionych i rzadkich gatunków roślin tj. m.in.: pszeniec różowy, goździk kartuzek, pluskwica europejska.

W obszarze Parku znajdują się dwa rezerwaty: „Broczówka" i „Głęboka Dolina". Inną cechą charakterystyczną krajobrazu jest duży udział muraw kserotermicznych związanych z pokrywą lessową, urozmaiconą rzeźbą terenu i specyficznymi cechami klimatu. 
Honorowy patronat nad obchodami objął marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. W inicjatywie uczestniczyli m.in. członek zarządu województwa lubelskiego Sebastian Trojak i prezes WFOŚiGW w Lublinie Grzegorz Grzywaczewski.  

Parki krajobrazowe tworzy się na terenach o wyjątkowych walorach przyrodniczych i estetyczno-krajobrazowych. Mamy ich w Polsce 125. Zajmują 2,5 mln ha, z czego blisko 1,3 mln ha to lasy.

lasy.gov.pl/fot.S.Zygmunt/fot.M.Krysiak

swiatrolnika.info 2023