Talk icon

Informacje

16-09-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Silna susza w Europie południowo-wschodniej dotyka uprawy kukurydzy

Silna susza

Silna susza w południowo-wschodniej Europie spycha znacznie zbiory kukurydzy i uniemożliwia zasiew ozimy. Szczególnie dotknięta jest Rumunia, Bułgaria, Grecja oraz także Ukraina. Również w wielu innych regionach Europy kukurydza, buraki cukrowe i ziemniaki musiały zmagać się upałem i suszą w sierpniu. Agencja monitorująca plony Komisji Europejskiej (MARS) obniżyła w związku z tym we wrześniu prognozy zbiorów wszystkich upraw letnich.

Silna susza najmocniej dotknęła Rumunię, Bułgarię i Ukrainę

W Europie Południowo-Wschodniej, zwłaszcza we wschodniej Rumunii, wschodniej Bułgarii i południowej Ukrainie, przeważają ostre warunki suszy, które mają negatywne konsekwencje, głównie dla plonów kukurydzy i słonecznika, donosi MARS we wrześniowym raporcie.

Silna susza dotarła teraz do północno-wschodniej Grecji, najważniejszego regionu słonecznikowego w kraju. Na centralnej Ukrainie utrzymujący się deficyt opadów negatywnie wpływa na plony kukurydzy.

W Europie Zachodniej temperatury spadły po sierpniowej fali upałów. Jednak w dużej części Francji, Belgii, Luksemburga, zachodnich Niemiec i południowej Holandii deficyt opadów utrzymuje się, informuje MARS. To obniża oczekiwania dotyczące zbiorów letnich w tych regionach (głównie kukurydzy, buraków cukrowych i ziemniaków).

I odwrotnie, w Irlandii i niektórych częściach Zjednoczonego Królestwa częste i obfite opady deszczu od połowy sierpnia negatywnie wpłynęły na dojrzewanie i zbiory upraw letnich. Jednak w Europie Środkowej i Północnej warunki były korzystne. W letnich uprawach północnych Włoch, Austrii, Słowacji, Czech i Polski odnotowano nadmiar opadów. We wrześniu zrewidowane w górę prognozy zysków pochodzą również z Węgier.

Czytaj też: Zbiory gruszek – aktualny przegląd europejskich rynków

Silna susza – w Niemczech trzeci rok z rzędu jest suchy

W Niemczech opady deszczu w sierpniuSilna susza 02 i wrześniu nie były wystarczające, aby znacząco poprawić wilgotność gleby dla upraw letnich w zachodnich i środkowych Niemczech, donosi MARS we wrześniowym raporcie. Prognoza dla ziarna kukurydzy została obniżona nieznacznie do 9,15 tony z hektara w porównaniu do sierpnia. Nie było zmian w szacunkach plonów ziemniaków i buraków cukrowych .

Te prognozy plonów dla tych upraw są przeciętne, ale nieco wyższy niż plony ostatnich latach, pisze MARS. Sierpień był średnio cieplejszy niż zwykle w całych Niemczech , głównie spowodowany krótkimi, ale intensywnymi falami upałów, które na przemian z gwałtownymi spadkami temperatury na południu.

Natomiast silna susza wystąpiła na północy kraju w okresie między 6 a 21 sierpnia. Skumulowane ilości opadów w okresie sprawozdawczym były bardzo nierównomiernie rozłożone i wykazują znaczną nadwyżkę w większości części Badenii-Wirtembergii i Bawarii, a także w części Turyngii i Saksonii, co było spowodowane głównie przez obfite opady atmosferyczne pod koniec sierpnia.

Mniej deszczu niż zwykle odnotowano w Nadrenii-Palatynacie, Kraju Saary i Nadrenii Północnej-Westfalii, co dodatkowo pogorszyło suche warunki. Inne regiony, takie jak Dolna Saksonia i Hesja, charakteryzują się bardziej zrównoważonymi ilościami opadów, ale charakteryzują się dużą zmiennością lokalną, pisze MARS. Trzy miesiące razem (czerwiec-lipiec-sierpień) pokazują, według MARS, nadwyżkę opadów w Saksonii i niewielkie nadwyżki w Bawarii i Badenii-Wirtembergii, podczas gdy w większości Niemiec było to trzecie susze lato z rzędu.

Liczba dni deszczowych w okresie sprawozdawczym była w dużej mierze zbliżona do średniej lub poniżej średniej. Poziom opadów uznano za zadowalający przy siewie rzepaku

– podaje MARS. Obecnie trwa wysiew jęczmienia ozimego.

Silna susza wpłynęła na spadek plonów kukurydzy

Jak zauważa MARS, silna susza we wschodnich i południowych regionach Rumunii miała negatywny wpływ na kształtowanie się plonów kukurydzy i słonecznika. Rumunia jest największym producentem kukurydzy w Unii Europejskiej wyprzedza Francję.

Jednak w zachodniej Rumunii warunki były stosunkowo dobre dzięki sprzyjającemu deszczowi. Ogólnie jednak prognozy wyników zostały znacząco skorygowane w dół. Pogoda była szczególnie gorąca na obszarach południowych i wschodnich, gdzie maksymalne temperatury sięgały 36 do 39 stopni Celsjusza w najcieplejsze dni, a liczba dni upalnych była bardzo wysoka. Na obszarach zachodnich, północnych i centralnych panowały znacznie łagodniejsze (nieco cieplejsze niż zwykle) warunki.

Opady w pierwszych dniach września były nieco większe (10–40 mm), ale pojawiły się za późno na letnie zbiory. Upał przyspieszył rozwój roślin, skracając czas potrzebny do uzyskania plonów, co spowodowało bardzo wczesne rozpoczęcie zbiorów, zwłaszcza na terenach wschodnich.

Prognozy plonów dla wszystkich upraw letnich zostały zatem skorygowane w dół przez MARS, zwłaszcza kukurydzy, ale także słonecznika i buraków cukrowych, ponieważ najważniejsze obszary uprawy tych upraw znajdują się w regionach najbardziej dotkniętych niekorzystnymi warunkami pogodowymi

– pisze MARS.

agrarheute.com/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023