Talk icon

Informacje

09-07-2020

Autor: Polska Agencja Prasowa

Sektor wina – KE przyjmuje nowe nadzwyczajne środki dla branży

Sektor wina

Sektor wina otrzyma wsparcie Komisji Europejskiej w postaci nowych nadzwyczajnych środków dla branży. Kryzys związanym z koronawirusem uderzył także w branżę winiarską.

Sektor wina – kłopoty branży w wyniku pandemii

Sektor winiarski jest jednym z sektorów rolno-spożywczych, które najbardziej ucierpiały w wyniku pandemii ze względu na zamknięcie restauracji i barów w całej UE; konsumpcja domowa nie zrekompensowała spadku popytu.

– Sektor wina jest jednym z sektorów, które najbardziej odczuły skutki kryzysu sektor winiarski winowywołanego przez koronawirusa i związanych z nim środków izolacji wprowadzonych w całej UE

– ocenił we wtorek komisarz UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Janusz Wojciechowski.

Sektor wina – wsparcie dla branży winiarskiej

Dodał, że "pierwszy przyjęty przez Komisję pakiet specyficznych dla tego rynku środków zapewnił już znaczne wsparcie".

– Niepewność związana ze skalą kryzysu na poziomie unijnym i światowym oraz ścisłe monitorowanie rynku skłoniły nas jednak do zaproponowania nowego pakietu środków dla sektora wina

– poinformował Wojciechowski.

– Jestem przekonany, że szybko przyniosą one konkretne wyniki dla sektora wina w UE i wkrótce zapewnią stabilność.

Sektor wina – nadzwyczajne środki

Nadzwyczajne środki obejmują tymczasowe odstępstwo od reguł konkurencji UE. Jak podała KE, umożliwia to podmiotom gospodarczym "stosowanie środków rynkowych w zakresie samoorganizacji na ich własnym poziomie przez maksymalnie pół roku". Ma to doprowadzić do stabilizacji w sektorze. Dzięki temu będzie można np. planować wspólne działania promocyjne, organizować przechowywanie produktu przez podmioty prywatne i wspólnie planować produkcję.

Drugi środek to zwiększenie wkładu UE w ramach krajowych programów wsparcia o 10 proc. do 70 proc. Dzięki poprzedniemu środkowi nadzwyczajnemu poziom ten wzrósł już z 50 proc. do 60 proc.

KE umożliwi państwom członkowskim wypłacanie płatności zaliczkowych na rzecz podmiotów prowadzących bieżące operacje destylacji wina i jego przechowywania w sytuacji kryzysowej. Zaliczki te mogą pokryć do 100 proc. kosztów i umożliwią państwom członkowskim pełne wykorzystanie krajowych funduszy wsparcia na ten rok.

Czytaj także: Dopłaty bezpośrednie – 10 lipca ostatnim dniem na złożenie wniosku

Fot. Pixabay

swiatrolnika.info 2023