Talk icon

Informacje

02-09-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Rzepak – siedem wskazówek dotyczących późnego siewu

Rzepak

Susza i brak odpowiedniej wilgotności gleby przygotowanej do siewu sprawiają, że lepiej zasiać rzepak w późniejszym terminie. Jednak uprawy borykają się często z problemem szkodników. Warto więc zastosować 7 poniższych wskazówek dotyczących późnego siewu tego rodzaju upraw.

Rzepak – czasami lepszy jest późny siew

Rzepak, tak jak wszystkie uprawy, potrzebują odpowiednich opadów. Do tej pory w wielu miejscach w wyniku suszy brakowało wilgoci do tegorocznego siewu rzepaku. Dobre podłoże siewne we wrześniu jest lepsze niż złe w sierpniu, dlatego czasami warto poczekać z zasiewem upraw.

Rzepak znajduje się pod coraz większą presją rentowności. Od czasu zakazu stosowania neonikotynoidów rośnie liczba odpornych szkodników. Odporność na zachwaszczenie, ograniczenia nawożenia i trudne warunki pogodowe często prowadzą do strat plonów.

Ogólnie udział rzepaku w płodozmianach został ostatnio zmniejszony. Byli hodowcy znosili związaną z tym utratę zysków. Proporcje płodozmianu sięgające 33% są dla nich zbyt ryzykowne, ale rzepak może się opłacić jeśli zdecydujemy się na późny siew.

Podatek cukrowy uderzy przede wszystkim w rodzimych przedsiębiorców. Konfederacja nie ma wątpliwości

Rzepak – wskazówki dotyczące późnego siewu

1. Do kiedy można wysiewać rzepak i co liczy się jako późny siew?Rzepak

Z wyjątkiem dużych wysokości, terminy siewu trwają zazwyczaj do początku września. Wtedy temperatury gruntu są zwykle nadal wystarczająco wysokie. Późny siew rozpoczyna się około 5 września. W sprzyjających lokalizacjach może też trwać do połowy lub końca września. Im późniejszy termin siewu, tym ważniejsza jest dobra uprawa. Liczy się optymalna struktura gleby, aby nasiona szybko kiełkowały i dobrze się rozwijały, gdy są młode.

2. Które odmiany nadają się do późnego siewu?

Rzepak ozimy jest w przypadku niektórych odmian bardziej tolerancyjny na późny siew niż inne. Eksperymenty plantatorów rzepaku i oficjalne porady pokazują, że późny siew może dobrze radzić sobie w regionie po dość suchych warunkach siewu.

3. Jaka siła nasion dotyczy rzepaku późnego?

Dawki wysiewu mają zostać zwiększone od 5 września, przy korzystnych warunkach wschodów około 5 nasion / m², a w trudnych warunkach wschodów około 10 nasion / m². Na skraju pola warto zwiększyć dawkę wysiewu o około 10 do 15 nasion / m² na szerokości siewnika. Pas buforowy zabezpiecza uprawy przed migrującymi z zewnątrz chwastami i szkodnikami.

4. Czy zwalczanie chwastów i ochrona roślin są nadal konieczne?

Środki chwastobójcze nie powinny być używane w okresach stresu, aby wzrost upraw się nie zatrzymał. Mogą być potrzebne herbicydy przeciwko samosiewnym uprawom. Ważne jest również ustawienie miseczek w kolorze żółtym.

5. Jak długo należy sprawdzać szczególnie pchły rzepakowe jesienią?

Głównego napływu pcheł rzepaku można spodziewać się mniej więcej od połowy września, po czym należy ocenić służby ostrzegawcze i żółte miski. Wysiew późny należy sprawdzać do końca wegetacji lub pierwszych przymrozków. Możliwe jest również późne zarażenie pchłami. Nasilenie chorób i szkodników jest często znacznie niższe w późnych terminach siewu. Jednak szkodniki należy dokładnie zbadać w żółtych miseczkach. Granica tolerancji jest niższa dla siewu późnego.

6. Czy jesienne nawożenie azotem jest konieczne w nasionach rzepaku?

Dodatkowe ogólne nawożenie azotem jesienią nie jest konieczne, dopóki 30–50 kg azotu jest nadal dostępne z gleby. Wyższe spożycie składników odżywczych jest mało prawdopodobne w pozostałym, krótszym okresie wegetacji. Zgodnie z nowym rozporządzeniem nawozowym przy określaniu zapotrzebowania na rzepak ozimy na wiosnę należy uwzględnić nawożenie azotem jesienią.

7. Które alternatywy dla liści rzepaku są opłacalne?

Analizy przeprowadzone w gospodarstwach pokazują, że inne rośliny liściaste jako substytut nasion rzepaku radzą sobie gorzej w Europie. Plony rzepaku musiałyby spaść o ponad 20% poniżej średniego poziomu w latach 2016-2018, aby alternatywy stały się bardziej opłacalne. Przynajmniej tak pisze Thünen Institute (TI) po raporcie z sieci agri benchmark Cash Crop o wyzwaniach i perspektywach produkcji rzepaku w Niemczech, Francji, Polsce, Wielkiej Brytanii, Australii i Kanadzie.

agrarheute.com/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023