Talk icon

Informacje

31-08-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Ceny zbóż w Europie coraz wyższe, ale Chinom to nie przeszkadza

Ceny zbóż

Europejskie ceny zbóż są znacznie wyższe niż na Morzu Czarnym. Mimo to Chiny kupują pszenicę i jęczmień z Francji. W tej chwili prawie nie ma innych kupujących ze względu na stosunkowo wysokie ceny w Europie i bardzo silną aprecjację euro. Europejskie zboże jest po prostu za drogie dla Rosji i Ukrainy, a prawdopodobnie także dla Kanady i Australii.

Ceny zbóż – Chiny kupują we Francji

Niemniej jednak ceny zbóż na europejskim rynku wewnętrznym rosną, ponieważ małe zbiory zapewniają krótką podaż, a dodatkowo spodziewany jest niedobór dostaw w USA. Tam gwałtowna burza na Środkowym Zachodzie zdewastowała duże obszary kukurydzy i soi w głównym stanie Iowa. Pomimo wysokich prognoz plonów i zbiorów w większości innych stanów, awarie w największym kraju kukurydzy w USA prawdopodobnie doprowadzą do znacznych korekt w bilansach zbiorów. To też było przyczyną niedawnego wzrostu cen zbóż.

W tym sezonie utrzymuje się duży popyt Chin na francuską pszenicę i jęczmień. Jednym z powodów jest konflikt handlowy między Chińczykami, a najważniejszym chińskim dostawcą zboża, Australią. Chińczycy nałożyli bardzo wysokie cła importowe na jęczmień australijski.

Dla francuskich eksporterów silny chiński popyt - na bardzo małe francuskie zbiory pszenicy i jęczmienia - oznacza pożądany wzrost popytu. W przypadku pszenicy około tuzina statków Panamax zostało zarezerwowanych do wysyłki do Chin w pierwszej połowie roku gospodarczego 2020/21, który rozpoczął się w lipcu. Według handlowców odpowiada to ilości pszenicy wynoszącej około 700 000 ton. Inne szacunki są jeszcze wyższe, a to wpływa na ceny zbóż.

Jak dotąd jednak tylko około 200 000 ton francuskiej pszenicy zostało wysłanych lub ma zostać załadowanych do wysłania. Statystyki eksportu Komisji Europejskiej pokazują, że w ciągu pierwszych 6 tygodni nowego roku gospodarczego z Francji opuściło zaledwie prawie 100 000 ton pszenicy, czyli tyle, ile niemieccy eksporterzy sprzedali do krajów trzecich, a jednocześnie znacznie mniej niż z 480 000 graniczących z Rumunią Morza Czarnego.

Paralotniarz wylądował na drzewie. To ksiądz. Został uratowany

Ceny zbóż – wpływ euro i Chin

Mała podaż i ceny zbóż we Francji, które nie są zbytCeny zboz konkurencyjne na rynku światowym, spowodowały już utratę udziału Francji w Algierii, będącej poza tym najważniejszym rynkiem zbytu pszenicy. Rosja i Ukraina mogłyby prawdopodobnie sprzedać tutaj więcej towarów - ponieważ ich ceny są znacznie niższe niż te we Francji czy w Europie. W połowie sierpnia rosyjskie ceny eksportowe do portu FOB na Morzu Czarnym kształtowały się na poziomie 201 USD za tonę, a więc o 16 USD niższe od cen eksportowych w najważniejszym francuskim porcie eksportowym Rouen, na poziomie 217 USD za tonę.

Oprócz niewielkich zbiorów, na wysokie ceny zbóż w Europie wpływa bardzo silna aprecjacja euro, która sprawia, że zboże europejskie jest znacznie droższe na rynku światowym niż towary z Morza Czarnego. Francuski eksport do Chin jest również ograniczony przez górną granicę chińskich subsydiów rządowych dla chińskich importerów (limit kwotowy), a w wolnej konkurencji z krajami Morza Czarnego czy Rumunią francuska pszenica nie byłaby konkurencyjna cenowo.

Handlowcy podają, że w roku gospodarczym 2019/20 Francuzi sprzedali do Chin 1,6 miliona ton pszenicy. Niemieccy eksporterzy nie posiadają niezbędnych świadectw fitosanitarnych na jęczmień lub pszenicę na eksport do Chin.

Na europejskim rynku kontraktów terminowych ceny pszenicy wzrosły ostatnio do 185 euro za tonę. Wyzwalaczem był wzrost ceny zbóż w USA i konsekwencje burzy na Środkowym Zachodzie dla rynków i światowego bilansu zbóż. Po tymczasowej korekcie w dół kurs ponownie wzrósł o 2 euro do 183,50 euro na koniec tygodnia.

Ceny pszenicy w porcie eksportowym w Hamburgu ostatnio znacznie spadły i były notowane w czwartek po 176 euro za tonę pszenicy. Na początku sierpnia na rynku hurtowym w Hamburgu oferowano 180 euro, a w połowie lipca 197 euro. Jednak ceny zbóż prawdopodobnie podążą za pozytywnymi wskazaniami z rynku kontraktów terminowych i ponownie lekko wzrosną.

Ceny jęczmienia paszowego w porcie w Hamburgu wynoszą obecnie 160 euro za tonę, o 3 euro więcej niż w zeszłym tygodniu. Przyczyną tego może być prawdopodobnie żywy popyt eksportowy. Za żyto chlebowe oferuje się obecnie w Hamburgu 158 euro, o 2 euro więcej niż tydzień temu.

agrarheute.com/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023