Talk icon

Informacje

03-09-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

Rysie z pilskich lasów można spotkać nawet na stadionie i drodze

Rysie

W lesie, na ambonie, przy stadionie lub na drodze krajowej. Między innymi i w takich miejscach na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile można spotkać rysie. Przebywają w jednym miejscu tak długo, dopóki nie spożytkują całych upolowanych zapasów. Przez długi czas panowało błędne przekonanie, że jednym z głównych powodów stagnacji liczebności populacji rysia w Polsce jest infrastruktura drogowa. Rysie miały niechętnie przekraczać nawet drogi leśne. Badania prowadzone w ramach projektu wykazały, że drapieżniki są w stanie pokonać autostrady i drogi szybkiego ruchu w dowolnym miejscu.

Rysie w pilskich lasach

Rysie są drapieżnikami z rodziny kotowatych, osiągają od 65 do 100 cm długości. Średnia waga wynosi ok. 18 kg u samic oraz ok. 25 kg u samców. Upolowaną zwierzynę ukrywają w wykrotach albo przykrywają ściółką leśną lub śniegiem. Tak długo przebywają w jednym miejscu, dopóki nie spożytkują całych zapasów.
Na terenie RDLP w Pile od kilku lat Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze prowadzi program „Powrót rysia do północno-zachodniej Polski”, w ramach którego, przy współpracy z Nadleśnictwem Mirosławiec, wypuszczono na wolność już 46 rysi. Rysie zaopatrzone są w nadajnik GPS, by opiekunowie mogli śledzić ich pozycje oraz obserwować ich życie na wolności. Większość rysi kryje się w ostępach leśnych, a swoje upolowane ofiary ukrywają tak skrupulatnie, że nawet leśnikom trudno jest zauważyć ich obecność w lesie.

Analiza mapy miejsc odwiedzanych przez te drapieżniki potwierdza, że pomimo uwarunkowań terytorialnych uwielbiają migrować. Leśnicy coraz częściej spotykają rysie. Drapieżne i tajemnicze koty można spotkać zazwyczaj w lesie lub na ambonach. Jednak zdarzają się wyjątki, które elektryzują całą lokalną społeczność.

Wiosną tego roku furorę zrobiła rysica, której opiekunowie z ZTP nadali imię Nelly. Ojciec spacerujący z córką w lasach Nadleśnictwa Trzcianka planował wejść na ambonę, by rozejrzeć się po okolicy, jednak w ostatniej chwili zrezygnował z tego pomysłu. W chwili, gdy stawiał stopę na pierwszym stopniu, po drabinie zaczął schodzić ryś. Córka ostrzegła ojca, który od razu się wycofał.

– czytamy na stronie Lasów Państwowych.

Ozon zmniejsza pozostałości pestycydów podczas transportu owoców

Rysie dostosowują się do obecności ludzi?

Rysie spotykane są także na terenie Nadleśnictwa Kalisz Pomorski. RysieMiejscowi mieszkańcy widywali rysia o wymownym imieniu Bałagan na... stadionie miejskim, gdzie przebywał prawie cały tydzień. Okazało się, że drapieżnik upolował sarnę i pilnował jej aż jej nie zjadł. Ryś został odłowiony i przewieziony w inne miejsce przez pracowników ZTP.

Rysie spotykają także mieszkańcy Kalisza Pomorskiego. Nowym mieszkańcem kaliskich borów został drapieżny kot o imieniu Ucho, który dobrze sobie radzi na północno-zachodnich rubieżach RDLP w Pile. Najświeższe doniesienia o spotkaniach z rysiem pochodzą również z Nadleśnictwa Krzyż. Leśnicy sfotografowali Pioruna spokojnie przechodzącego przez drogę. Nie przejmował się ani samochodami, ani kombajnem, który po koszeniu zjeżdżał z pola.

W pilskich lasach rysie znów pojawiły się dzięki programowi reintrodukcji. Ustaliły między sobą granice swoich terytoriów oraz wychowują młode na wolności. To jest najlepszy dowód na to, że lasy RDLP w Pile są dobrym siedliskiem dla tych dzikich kotów.

Projekt pozwolił również na poznanie faktów z życia rysi, o których nie wiedzieliśmy, albo o których wiedzieliśmy, ale nie mieliśmy dowodów - ot, np. dzięki obrożom telemetrycznym wiemy, że rysie pływają - przepłynęły Wartę, Odrę, a nawet Wisłę. Ponadto, wbrew panującym powszechnie przekonaniom, nie potrzebują zwartych kompleksów leśnych do wychowywania kociąt - wystarczy im zadrzewienie śródpolne porośnięte wokół kukurydzą, gdzie mogą zdobywa pokarm.

– opisują Lasy Państwowe.

Przez długi czas panowało błędne przekonanie, że jednym z głównych powodów stagnacji liczebności populacji rysia w Polsce jest infrastruktura drogowa. Rysie miały niechętnie przekraczać nawet drogi leśne. Badania prowadzone w ramach projektu wykazały, że drapieżniki są w stanie pokonać autostrady i drogi szybkiego ruchu w dowolnym miejscu. Projekt pokaże, czy rysie adaptują się do warunków ludzkiej cywilizacji.

lasy.gov.pl/fot.Waldemar Graś

swiatrolnika.info 2023